Missä on sinusta ikävin käydä: hammaslääkäri, mammografia, gynekologi?
Missä näistä on sinusta ikävin käydä: hammaslääkäri, mammografia, gynekologi?
Kommentit (27)
Tätä ei kysytty, mutta papakoe on kamalin. Mammografia hyvänä kakkosena. Molemmat tekee niin kipeää.
Voi olla, että joudun näihin kaikkiin lähiviikkoina. Rukoilkaa puolestani.
Hammaslääkäri on ok, mutta mammografia ei.
Se vähän riippuu. Jos on rutiinitarkastus, niin ei hammaslääkäri ole mikään paha verrattuna gyneen.. Jos taas on tyyliin juurihoito edessä, on hammaslääkäri paljon pahempi kuin tavallinen gynekäynti. Voin verrata vain gynellä käyntiin, mammografiassa en ole vielä ollut.
Gynis. Ei juuri auta, vaikka olisi nainen. Järkyttävää levitellä toisen edessä. Miesgynikselle en menisi mistään hinnasta.
Hammaslääkäri. Mulla on älyttömän herkkä oksennusrefleksi, joten se on yhtä kakomista. Gynellä käymistäkään en rakasta, mutta olen sairastanut gynekologisen syövän, joka hoidettiin yliopistosairaalassa. Gynetutkimuksista tuli niin rutiinia, ettei enää tuntunut missään opiskelijaryhmienkään osallistuminen. Mammo on noista kolmesta suosikkini; kirpaiseehan se mutta niin lyhyen ajan, ettei kunnolla ehdi tajutakaan.
Hammaslääkäri on kauhea, gynekologi epämiellyttävä ja mammografia pikkujuttu.
Mammografia on onneksi sentään nopea tapahtuma.
Vierailija kirjoitti:
Tätä ei kysytty, mutta papakoe on kamalin. Mammografia hyvänä kakkosena. Molemmat tekee niin kipeää.
En ole täysin samaa mieltä papakokeesta. Jos sen tekee asiansa osaava työntekijä, ei se ole välttämättä mikään paha. Jos taas joku aloittelija tai välinpitämätön tekee kokeen, niin kyllä sattuu. Mutta sama on hammaslääkäreiden kohdallakin ja verikokeissa, paljon riippuu siitä lääkäristä/hoitajasta.
Mammografia aiheuttaa rintasyövän 8/10 000 naisesta, tämä todettiin isossa tutkimuksessa. Esimerkiksi Sveitsi on sen jälkeen lopettanut mammografiat kokonaan.
Jos haluaa tutkituttaa rintansa, kannattaa mennä lääkärille UÄ-tutkimukseen. Se on tarkempi, eikä aiheuta säteilyä.
Vierailija kirjoitti:
Hammaslääkäri on kauhea, gynekologi epämiellyttävä ja mammografia pikkujuttu.
Mä lähden tähän.
Mammografia on ainakin miellyttävin, papa-kokeessa kidutus lyhytaikaista, joten hammaslääkäri. Papa-kokeenkin otin tänä vuonna itse.
Vierailija kirjoitti:
Voi olla, että joudun näihin kaikkiin lähiviikkoina. Rukoilkaa puolestani.
Hyvin tuommoiset menevät. Kestävät lyhyen aikaa. Ota ne siltä kannalta, että ne ovat sinulle annettua apua, askeleita parempaan suuntaan.
Kaikki nuo ovat yhtä ja samaa kidutusta.
Papakoe on koskenut aina ihan helvetisti olipa sen tekijä kuka vaan, mammo koskee myös niin että hiki virtaa päästä, mutta hammaslääkäri on piece of cake kun pyydän aina puudutuksen. 2 juurihoitoakin tehty ja ilman kipua.
Varmaan mammografia tai gynekologi.
M62
Gynekologi on sen verran ikävä että kieltäydyn siitä kokonaan, nuo kaksi muuta taas on ihan ok. Minua mammografia ei satu ja hammaslääkärissäkin saa halutessaan puudutuksen.
Hammaslääkäri vie voiton. En tykkää muistakaan. En pidä mistään, missä vieraat koskevat, mukaan lukien hieronta ja muut spahoidot ja ”hemmottelut” joista moni tykkää.