Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Pitäisikö Suomeen perustaa erityistalousalueita?

Vierailija
17.05.2026 |

Nyt hallituspohja olisi otollinen erityistalousalueiden perustamiseen. Esimerkiksi Itä-Helsinkiin voisi perustaa erillisen Bantustanin.

Kommentit (3)

Vierailija
1/3 |
17.05.2026 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ei todellakaan. Kyse on Keskustan liepeillä pyörivän liikemiessakin yksi uusi konsti laittaa verot kenttään ja valtiontalous vielä pahemmalle mutkalle.

Keskustan suurin tavoite on kipata rahaa maakuntien oligarkeille erilaista yritystukien muodossa ja varmistaa mahdollisimman monta julkista virkaa ja luottamuspaikkaa politiikassa omilleen.

Alkiolaisuus ja maa- ja metsätalouden asiat ovat sivuraiteella.

Vierailija
2/3 |
17.05.2026 |
Näytä aiemmat lainaukset

Meillä on jo. Sen nimi on Ahvenanmaa. Tiedätkö, mikä mahdollistaa halvat risteilyt?

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/3 |
17.05.2026 |
Näytä aiemmat lainaukset

Pääkaupunkiseudulle sellaisen voisi perustaa. Yhteisöveroksi 100% ja Vihreiden puoluejäsenyydestä erillinen haittavero 500e/vuosi, jolla rahoitetaan puolueen Suomen ja Eu:n politiikassa maallemme tapahtuneiden vahinkojen korvauksia.

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: neljä neljä kaksi