Ruokainflaatiokriisistä tulee pian ainoa asia, josta sijoittajat puhuvat
Tällä hetkellä ruokainflaatio on alhaisempi kuin ydininflaatio, mutta amerikkalaiset elävät silti korkeammilla hinnoilla, jotka ovat nousseet noin 20 % vuodesta 2022.
Presidentti Donald Trump on oikeassa sanoessaan, että Yhdysvallat ei ole riippuvainen Hormuzinsalmesta maatalouden tarpeidensa tyydyttämiseksi. Mutta Eurooppa ja Aasia ovat ja siksi ne tulevat tarjoamaan amerikkalaisille maanviljelijöille enemmän polttoainetta ja lannoitteita, mikä nostaa ruoan hintoja kaikille, myös amerikkalaisille.
Jokainen, joka tuntee maanviljelijän, on kuullut tarinoita "pahimmasta vuodesta ikinä" mutta nyt amerikkalaiset maanviljelijät kohtaavat vakavimman kriisinsä sitten 1980-luvun.
Suomea se ei koske taaskaan, olemme onnekkaita.
70 % maanviljelijöistä ei pysty hankkimaan kaikkea tarvitsemaansa lannoitetta tänä vuonna. Monet vähentävät kylvöalaa. Tämä voi tarkoittaa vähemmän ruokaa toimitusketjussa ja korkeampia hintoja sille, mikä päätyy markkinoille.
Ukrainan sota tarjoaa vertauksen. Ukraina on merkittävä viljan ja muiden maatalouden tarpeiden viejä. Venäjän hyökättyä Ukrainaan helmikuussa 2022 kasvoi huoli siitä, ettei Eurooppa ja Afrikka saisi vehnää ja että amerikkalaiset maanviljelijät jäisivät pulaan lannoitteista, kuten ureasta ja ammoniumnitraatista, joita Ukraina myi maailmanlaajuisesti.