Työmarkkinatuesta peruspäivärahaan. Voiko mennä näin?
Olen ollut virallesti työttömänä jo usean vuoden. Olen toki opiskellut ja tehnyt koko ajan osa-aikatöitä, joten olen saanut sekalaisesti korotettua (omaehtoinen opiskelu) ja sitten taas töiden kanssa sovellettuna. Työhistoriaa on, joten työssäoloehto oli jo täyttynyt ja aluksi sain peruspäivärahaa. Kun 400 päivää tuli täyteen, olen saanut työmarkkinatukea.
Nyt kuitenkin sain uuden päätöksen - tai oikeastaan kaksi. Ensimmäinen on parilta viikolta työmarkkinatukea ja sitten toinen päätös peruspäivärahasta. Toki siellä välissä sitten omavastuu, jolta ei tule euroakaan... Menikö ihan oikein vai onko tässä sattunut virhe? Voiko nuo peruspäivärahan enimmäispäivät vaan nollautua jossain kohtaa? Soitan kyllä Kelaan huomenna, mutta kiinnostaa, jos joku tietää.
Kommentit (6)
Vierailija kirjoitti:
Perustulo alkaa ensi kuussa. Luitko tarkasti päätöksen? Työnarkkinatuen nimi muuttuu.
Ei ala vaan yleistuki.
Ensimmäinen päätös on siis työmarkkinatuesta, ok. Mutta jospa se toinen päätös ei ole peruspäivärahasta, vaan yleistuesta? Yleistuki alkaa 1.5.2026. Kelan peruspäiväraha ja työmarkkinatuki muuttuu yleistueksi. Ei kai ne ryökäleet laita siihen yleistuen muuttumisen vuoksi omavastuuaikaa?
Yleistuki leikkaa sitten loputkin rahat köyhiltä. Tuohon yleistukeen olisi saanut tulla eutanasia mukaan. Olisi edes vähän inhimillisyyttä.
Perustulo alkaa ensi kuussa. Luitko tarkasti päätöksen? Työnarkkinatuen nimi muuttuu.