Narauttaisitko esim. kelan tukien väärinkäyttäjän?
Kommentit (11)
Tiedän yhden varakkaan, joka ei maksa tv-lupaa, mutten ole käryttänyt, vaikka ärsyttää, kun me köyhät maksamme. (Hän on perinyt miljoonaomaisuuden.)
Mitä jos ei edes olisikaan 100 varma että käyttää väärin, niin olisi se noloa mennä sellaisesta ilmoittelemaan.
Kyseessä sairaanlapsen hoitotuki, tai kahdenkin. Mutta ei ole edes mahdollista narauttaa, kun lääkäri on tehnyt diagnoosin äidin valheiden pohjalta ja kirjoittanut todistuksen... V-tuttaa kyllä rankasti, kun itse saa saman rahan hyvitykseksi huikean sairaista lapsista ja toinen nostaa edut kusettamalla... :/
Ootteko te saatanat ihan tosiaan niin yksinkertaisia. Sehän on pois joltain joka oikeasti tarvii. Monessa kunnassa pystyisi maksamaan esim kuntalisää lapsiperheille, mutta ei pysty että roistot saa sen muutaman satasen ilmaiseksi. Ootte te aika tolloja jos ette tuota tajua.
Sai kivat takaisinperinnät. Samasta henkilöstä oli tullut kuulemma useampikin ilmianto.
Miettikääpä tätä:
Meillä 4 lasta. Yhteiselo miehen kanssa saman katon alla ihan mahdotonta. Emme rakasta toisiamme. Riitelemme jatkuvasti. Mies pettää. En pysty antamaan anteeksi, en millään. Yhteiselo muuttuu mykkäkouluksi, painostavaksi hiljaisuudeksi.
Naapurista vapautuu yksiö, mies muuttaa sinne. Asumme lähekkäin, mutta erillämme. IHANA HELPOTUS.
Mies käy minun ja lasten luona päivittäin, yöt nukkuu omassa asunnossaan. Mies hakee lapsia päiväkodista ja tuo ne kotiin (minun ja lasten kotiin) ja on meillä iltaan asti kunnes minä tulen töistä.
Minä saan asumistukea.
Olen kolmesti joutunut Kelalle vakuuttamaan, että olemme oikeasti eronneet. Ja ei, meillä ei ole yhteistaloutta. Mieheni syö kotonaan ja maksaa omat laskunsa, minä elätän itseni ja lapseni ja maksan omat laskuni. Mies maksaa minulle elatusmaksua.
Nyt olemme väleissä, pystymme normaaliin keskusteluun. Asumme erillämme mutta VIEREKKÄISISSÄ ASUNNOISSA.
Kiitos " narauttelijoille" että saan täyttää selvittelylappuja ja käydä säännöllisesti puimassa eroani ja elämääni ja mahdollisia parisuhdeasioitani Kelassa.
" narauttelijat" siis luulevat että vedätämme asumistuet ja yh-korotukset.. ja aikoinaan myös toimeentulotuen ja lasten kotihoidontuen lisäosat silloin kun en vielä käynyt töissä..
Ja niin, mitenkäs tuollaisen lapsen hoitotuki-väärinkäytön narautat?! Ei voi asialle kukaan mitään, lääkärikin tietää, mutta ei voi vetää lausuntoaan takaisin... :/
Niitä tukia ei ole mikään pakko hakea, jos on niin vaikeaa selvittää asumisensa.
Kuitenkin vuosittain melkoinen määrä ihmisiä kärähtää tavalla tai toisella ja takaisinperintöjen määrä on huikea.
kiitokset vain kivoista vastauksista ;)
Ekaksi, se selvittely on eikeesti vain niin äärimmäisen turhauttavaa.
Ärsyttää että naapurit on tosissaan niin kiinnostuneita minun saamistani tuista, että jaksavat epäillä eroamme.
Ja oikeesti, voiko joku teistä sanoa, ettei jatkuva virastossa ramppaaminen häiritsisi tai ärsyttäisi? Kyllä minullakin on muuta tekemistä kuin täytellä lappuja ja jonotella virastoissa.. puhumattakaan siitä että mielelläni puhuisin täysin vieraille jatkuvasti erostamme ja nykyisestä " suhteestamme" . Oikeasti, mulla on parempaakin tekemistä. Vaikka mulla onkin puhtaat jauhot pussissa.
Ja toiseksi:
Olipas ikävää että joku jo haukkui ex-miestäni luuseriksi. Kaiken sen jälkeen mitä meillä on ollut, en voi häntä itse luuseriksi haukkua. Meidän parisuhde ei kestänyt, rakkaus väliltämme sammui. Se ei tee hänestä luuseria että meillä ei synkannut. Hän on loistava ja välittävä isä lapsillemme. Hän hoitaa heitä paljon ja on kerrassaan ihana isä. Hän ei ole luuseri.
Mutta kai sinä (numeron jo unohdin) joka häntä luuseriksi haukuit, tunnet oman olosi nyt suuremmaksi ja paremmaksi kun pääsit toisia nimittelemään.
16
ja vaikka saiskis niin ei se mun elämää hetkauta.