Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Miksi ihmiset syöttää kissoille kuivaruokaa?

Vierailija
12.04.2026 |

Miks ihmiset syöttää kissoilla kuivaruokaa kun onhan se  päivänselvää miksi ei suositella ollenkaan? En ymmärrä. Ja sitten tulee virtsatien ongelmia yms. Ja kissan pitää osata juoda tuplasti enemmän päivässä jos syö kuivaruokaa eikä pelkkää märkäruokaa.

Kommentit (2)

Vierailija
1/2 |
12.04.2026 |
Näytä aiemmat lainaukset

Eläinlääkäri on suositellut kuivaruokaa, jota myydään liikkeessä, jossa on ko lääkärin toimipiste. 

Vierailija
2/2 |
12.04.2026 |
Näytä aiemmat lainaukset

Eläinkaupan kalliimmissa kuivaruuissa (pois markettien pussukat) on laskettu kissan tarpeet proteiineista lähtien. Eli uskallan olla eri mieltä ap:n kanssa. Sieltä löytyy viljatonta sitä tarvitseville, erikoisruokavalioita tukevia nappuloita jne. Pelkät nappulat ovat tylsyyden tylsyys, mutta ne latzikatzit ja whiskasit ja kitkatit sisältävät sokeria. Sitä ei kissa tarvitse eikä edes maista. Sokerista kissalla menee myös hampaat ja kissa lihoo. Ainakin meillä käynyt näin.

Olen ostanut eläinkaupasta kunnon nappuloita aina ison pussin ja lisäksi tätä market-mönjää, lempilatzeja, mutta nyt oli toinen kissa senioritarkastuksessa lihonut. Nyt, kun asumme maaseudulla (tiet ja muut ihmiset kaukana), saavat päivittäin metsätettyä itse esim. peltomyyriä ja hiiriä pelloilta ja ojanvarsilta - sekä samalla sitä kissan mielelle vielä tärkeämpä viriketoimintaa. Eli metsästävät itse osan ruuastaan. Voivat hyvin. Tästä syystä otinkin ruokavaliosta pois pussiruuat, kun rupesivat lihomaan.
Niissä Latzeissa on tosiaan sokeria. Sitä en tajunnut itse, eläinlääkärin piti tavata. Ne ovat herkkua, niitä voi verrata hampurilaisateriaan ihmisellä - nälkä lähtee mutta yltyy + ei niin paljon ravintoaineita. Eli silloin tällöin ok sisäkissan päivää piristämään, mielestäni ei välttämätöntä joka päivä. Eläinkaupan hyvät nappulat pohjaruuaksi. Helteellä tarjoan nestemäistä pussiruokaa ihan nesteen takia toki.

Vesi meillä juodaan kristalliastioista :D Sillain saan juomana, että laitan esim korkean pöydän päälle ja pomppivat, saavat liikuntaa, kun pitää mennä juomaan. Sekin edesauttaa liikkumista. 

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: kolme kuusi yksi