Lue keskustelun säännöt.
mitä aamupalaksi??
08.05.2007 |
Meidän neiti 10 kk ei kertakaikkiaan suostu aamupuuroa syömään, on kokeiltu jo kaikki mahdollinen höyste puuron kanssa ja ilman, mutta ei!! Aina on sama tappelu aamulla ja sylkee pois.. Mitä antaisin tilalle aamupalaksi, vehnää ei vielä ainakaan siedä, joten kaupan leipä on pois suljettu. Kaikki ideat tervetulleita!
Kommentit (2)
Voiko kiusana olla puuron koostumus? ts. liian isot hiutaleet? Provenalla ainakin on kaurajauhoa ja riisi- ja maissijauhoja löytyy enemmänkin (puhtaana ainakin farinalta).
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
ehon kaura 100 -leipä on tosi hyvää ja sitä löytyy joistakin suurista marketeista, ehkä myös hyvin varustetuista pikkukaupoista! Jos taas riisi ja tapioka käyvät, voit leipoa helposti hyvää leipää Farinan täysjyväleipäpaketista!
ja puuroista voit kokeilla erilaisia versioista: hirssi, kaura, riisi jne. meillä hitiksi tuli luomutäyspäärynämehuun keitetty riisihiutalepuuro. Tein tiivisteestä ensin laimean mehun ja keitin puuron sitten siihen.