Muita, joita sipsit eivät (enää) kiinnosta?
Lapsena ja nuorena kyllä ostin joskus sipsejä. Mutta näin keski-ikäisenä eivät kiinnosta kyllä yhtään. Kuljin juuri eilen sipsiaulan läpi kaupassa, ihan järjettömiä määriä niitä on.
Kommentit (20)
Olisiko se kauppa täynnä sipsejä, jos ne ei kiinnosta? Parasta mässyä urheilua katsoessa ja alkoa maistellessa.
Mulla käynyt toisinpäin, en vuosiin ostanut ja enkä syönyt sipsejä, nyt viimeisen vuoden aikana ostan kun on tarjouksesta ja tulee syötyä kerralla melkein pussi tyhjäksi. Liikaa suolaa.
Mulla meni niihin maku viime kesänä. En tiedä liittyikö asiaan se, että olin raskaana tai siihen, että kaksi kertaa ostin homeen makuisia sipsejä. Ennen tuli ostettua viikottain tavallisia sileitä. Sain tuotehyvityksenä ison laatikollisen kaikkia eri makuja niiden sileiden lisäksi enkä kyennyt syömään enää yhtään. Ehkä hyvä näin.
Voi tyttökulta, olethan sinä uniikki lumihiutale. 💕
Ostin juuri kolme pussia ja napostelen niitä kavereiden kanssa illalla samalla kun vähän juodaan viinaa.
Just alkoi tekemään mieli raffeleita.
Tykkäsin minä ennen mutten enää. Ne Taffelin peruspoimuperunalastut eivät enää maistu suolaiselle vaan jollekin ihme kalanrehulle. Juustonaksut ovat kuten ennenkin vaan eivät silti enää herkkua kuten aiemmin.
Leffailta tänään ja samalla syödään mm sipsejä.
Vierailija kirjoitti:
Just alkoi tekemään mieli raffeleita.
Raffelit on kyllä hyviä!
Etikkasipsejä tulee joskus ostettua. Paras sipsu.
Mä tykkäisin edelleen jos ne olisi edelleen samanlaisia kuin vaikkapa 5 vuotta sitten. Jotain on tapahtunut niiden maulle sekä rakenteelle eikä sillä ole väliä onko kyseessä ihan tavalliset suolatut vaiko maustetut sipsit.
En tykkää enää perus perunalastuista. Syön kuitenkin usein esimerkiksi maissilastuja ja itse tehtyä pico de galloa tai cheddar-jalapenodippiä, ruissipsejä ja rapusalaattia tms pientä suolaista. M35
Sipsit eivät ole koskaan olleet kiinnostavia, saatan syödä kourallisen jos kaverilla vaikka on tarjolla, mutten osta niitä.
Kun tajusin kuinka kertakaikkiaan turhaa, suolaista ja lihottavaa pskaa sipsit ovat, en ole koskenut. Miksi ihmiset pistävät suuhunsa noin turhaa "ruokaa"? Siitä ei saa vitamiineja, proteiinia- ei yhtään mitään muutakuin ison vatsan. Vain kakarat kiskovat karkkia ja sipsiä, aikuisena pitäisi vähän jo ymmärtää mitä oma kroppa tarvitsee ja mitä ei. Ei ihme että suomalaiset ovat lihoneet niin julmetusti.
Mua kiinnostaa, mutta en voi suolan takia syödä kuin pienen määrän.
Vierailija kirjoitti:
Voi tyttökulta, olethan sinä uniikki lumihiutale. 💕
Kaikesta sitä voikin olla kateellinen.
Mulla meni maku sipseihin kun vähensin suolaa ruokavaliossa. Ihan vaan se suolan maku ei enää viehätä. Ja olen kyllä ollut sellainen sipsiherkuttelija, että tätä ei helposti minusta uskoisi!
Vaihdoin kaalin ja porkkanaan, dippaan taco/ranch dippiin.
Kyllä mä niistä vieläkin joskus tykkään, varsinkin kaljan seurana. Vaikka ikää on 51 v.