***Helmenkalastajat vko 19***
Uusi viikko, uudet kujeet. Osalla saattaa tällä viikolla olla jo oviksia, joten onnea niiden etsintöihin ja pupuiluintoa vällyjen väliin. Hymy.
Mies kysyi mitä haluan synttärilahjaksi ensi viikolla. Sanoin, että vauvansiemeniä, sattuu nimittäin synttärit juuri ovispäivälle. Siis lasketulle ovispäivälle, eihän sitä tiedä onko se oikeasti silloin. Mutta kiva synttärilahja se olisi. Ovis ja tärppi.
Aamutouhuihin riennän. Niin meillä edelliset lapset 1/91 6/00 6/03 ja 7/05
-possumunkki 6/28
Kommentit (40)
Tänä aamuna heräsin ihan kauhia ellotus päällä.. Ei ole sitä mitä ensin tulee kaikille mieleen, ei olla siis raskaana vielä. Matkakuumeesta johtuu. Perhoset jyllää mahassa ja korvia punoittaa ja lähtö on vasta torstai aamuna.. Miten selviän siihen asti :) Mitähän valuuttaa kannattaa ottaa Kreikkaan? Siis kun visaa ei ole. Mitä ne matkashekit oikein on? Käteistä ei oikein uskaltaisi ottaa niin paljon, kun kuitenkin tullaan ryöstetyksi..
Saako udella paljonko possumunkille tulee ensi viikolla ikää? Onnea etukäteen!
Väiskitär, varmaan siinä kp 10 tienoilla olisi hyvä aloittaa! Itelläkin vasta ensimmäiset tikut menossa.
Voisikohan simoja purkittaa matkalle.. Nyt kun laskin niin tärppi päivät alkavat vasta lauantaina :( En mitenkään jaksa uskoa, että ne siimahännät elävät 4-5pv, vaikka niin väitetäänkin.
Lähden laittamaan sopan tulille :)
Fanny kp 10/28 yk 2
voi että tekisi mieli ottaa nuo tikut mukaan matkalle. Menenkö liian pitkälle? Eihän niistä ole mitään hyötyä, kun ei mies ole matkassa..
En ole aikaisemmin tajunnut raskaana olevia tai haluavia naikkosia.. Kaverikin vuosi sitten ei osannut puhua mistään muusta. Väsytti kuunella niitä juttuja. Ajattelin, ettei minusta koskaan tule sellaista vouhottajaa.. Ja tässä sitä ollaan!! Kuukauden kohokohta on ovispäivät! Niitä nytkin odotellaan kuumeisesti.. Olen itse asiassa paljon pahempi kuin tuo edella mainittu ystäväni! Minkälainenhan olen sitten raskaana :D
Laukut on edelleen pakkaamatta, mutta mikäs kiire tässä kun kentälle pitää lähteä vasta tuossa kuuden maissa. =) Pitää kuitenkin vielä imuroida ja laittaa pari nappia + päätellä langanpätkät virkatusta ympyrätakista jonka nysvin tätä reissua varten. Sain kumma kyllä tehtyä tuossa aiemmin tänään pari levyarviota pois roikkumasta. Tarkoitus oli tehdä pöytä tyhjäksi, eli kaikki neljä, mutta ne toiset kaksi ovatkin demoja. En ole demojen ylin ystävä enkä siis aio pilata matkaani kuuntelemalla ennen sitä jotain puolivillaista musiikinnäköistä huttua.
Koska en aio ottaa ovistikkuja mukaan matkalle ajattelin tänään tehdä yhden sellaisen kuitenkin.
Mutta nyt imuri käteen! Ssaatan jopa lukea tätä pinoa vielä ennen lähtöä mutta muuten... Hei HEI viikoksi! =) *vilkuttaa vimmatusti*
Muitakin lähdössä matkalle, FANNYlle hyvää matkaa myös! Itse en ole matkashekkejä koskaan käyttänyt, mutta Kreikkaan jos lähdette niin eurot ja kortti jolla voi nostaa tarvittaessa rahaa. Tallelokeroon ' ylimääräiset' rahat ettei kuleta mukana kaikkia rahoja.
Fanny: ennustajista...juu olen käynyt vuosia vuosia sitten sinkkuna ollessani, ja yksi täti kertoi kyllä yhden jutun siten että näin oikeasti kävi. Mutta nyt tämän ' kakkoskyselyn' olisin voinut jättää väliin, kun vasta ensi kesänä ennusti kakkosen syntyväksi...heh...yritystä kuitenkin jatketaan. Nämä olivat siis tällaisia nettiennustajia... Hölmö juttu.
Nelliina: Meillä myös 10/05 syntynyt esikoinen.
Väiskitär: sanoisin että just 10 pvän tienoilla voit aloittaa tikutuksen. Olisi nuo ohjeet tuolla alakerrassa mutta poju yrittää nukahtaa tuossa niin en viitsi avata ovea (herkkäuninen) ja mennä huoneesta ulos. Voin katsoa jos haluat ja kun seuraavan kerran kirjoittelen niin kertoa.
Juu mutta nyt muihin hommiin.
kp 2/24-26 (-28) yk3
Romi: Mä muistan sut kyllä ku oltiin samalla listalla silloin ku esikoitamme odotettiin :) Pienen pientä muutosta taisit tehdä nimimerkkiisi ;)
Matkaajille oikein onnistunutta matkaa!
Nyt seuraavaksi mun pitäisi tilata ovistikkuja. Viikonloppuna aloittelen jo.
Aloitin muuten karkki-ja suklaalakon tänään, jaiks! Meinaan olla ainakin tämän kierron heh ;)
Nelliina kp2/24-28 yk5
Krääh, kyllä mulla on heikko luonto. Olin päättänyt, että aloitellaan ihan hissukseen ja " luomusti" tämä yritys, mutta eipä tarvinnut kauan lueskella näitä juttuja kun jo vakuutuin, että ovulaatiotestejä pitää ehdottomasti tilata. Ja tilasinpa samalla muutaman raskaustestinkin.
Aloittelen tikuttelun varmaan heti kun testit ilmestyvät postilaatikkoon; nyt on jo kp 12/~30. Sinänsä ihan hyödyllistä bongailla ovulaatiota, sillä jos se ehtii tulla ja mennä ennen kuin mies tulee reissusta, niin tietääpähän olla elättelemättä turhia toiveita. Ja on sitten vastaisen varalle jotain hajua oviksen ajankohdasta *vakuuttelee itselleen*
Piti olla " Hyvää iltaa ja alkanutta viikkoa" tuon äskeisen viestin otsikko...
kiitoksia tikutus neuvoista, joten torstaina sitten kokeillaan. Täällä ei ihmeitä, esikoisen 1 v synttäreitä pitäisi alkaa järjestämään, siis lue siivoamaan, mutta kun ei millään viitsi. Te jotka olette jtp periaatetta noudattaneet, oletteko koko kierron ( siis siitä kuin menkat loppuu) pupuilleet, vai minkälainen on tahti. Tänään tuli ostettua greippimehuakin, siis alkaa mennä vähän huuhailun puolelle tämän rouvan kuumeilu :-)
mutta oikein mukavaa matkaa kaikille sinne lähteville, me täällä vain haaveilemme lämmöstä.
Väiskitär kp 8/34?
Mulla on jotenkin mieli apea :( Johtuukohan säästä, vai mun ajatuksista. Oon miettiny, et miksköhän ei ole vielä tärpännyt. Ja et kuinka ihmeessä joillain tärppää heti ensimmäisestä kierrosta?! Meidän tuttavapiiriin on syntynyt paljon vauvoja lähikuukausina ja monen monta tuttua odottaa tällä hetkellä. Apua, tekee välillä pahaa nähdä masuja ja vauvoja, kun itsellä vauvankaipuu on niin suuri! Onhan mulla 1 lapsi jo, ja olenkin siitä ikionnellinen. Eikä me olla ku 5kk yritetty toista ja siitäkin 1kk pidettiin taukoa, nyt siis 5 yrityskierto menossa. Eka tärppäsi kolmannella. Mutta kyllä se vaan kirpasee, kun ne menkat taas alkaa ja samaan aikaan saa puhelun ja uutisen, et joku on taas pieniin päin....Huooh. Ja sit ku aika moni kysyy et millon meille tulee toinen lapsi.
Jeps, tää on nyt tätä, pitäs varmaan mennä hetkeks lepäämään ku esikoinenkin on päikyillä ja keksiä jotain kivaa puuhaa iltapäiväksi, kun mieskin myöhempään tänään töissä. Jospa sitä piristyisi ja jaksaisi uskoa siihen, että kyllä meille pian toinenkin tulee.
Mites muilla? Tulkaahan pinoon kertoilemaan kuulumisia. Missä vaiheessa kietoa menevät pisimmillä olevat?
Nelliina kp3/24-28 yk5
Voi, että haluaisin kertoa kaikille näistä vauvahaaveista! Töissäkin olen monesti meinannut lipsauttaa. En kuitenkaan halua, että alkavat kyselemään joka päivä, jotta joko olet raskaana.. Niinhän siinä kävisi. Yhdelle kaverille olen kertonut. Sitten, kun plussan saan, niin varmasti kerron heti kaikille. Ei ehkä kannattaisi, mutta en voisi pitää sellaista sisällä!
Voi Nelliina05, piristy :) Kyllä se vielä tärppää! Lueskelin noita tammikuisten plussauutisia ja kateeksi kävi, vaikka tietysti olenkin iloinen toisten puolesta. Ei vaan jaksa odottaa!
Nyt tikuttelemaan. Vihdoin pääsee pissalle!!
Fanny kp 11/28 yk 2
Ilmoittaudun mukaan helmenkalastajiin. TOisesta täällä haaveillaan.
Lauantaina täti kurvasi paikalle ja nyt odottelen hänen iloista poislähtöään. Sitten heti pupuilemaan. Mulla on sen verran lyhyt kierto 24 pv, että pitäneen yrittää pupuilla heti alusta asti, ettei vahingossa missaa ovista. Ennen tiesin varsin tarkkaan limoista milloin ovis oli, mutta nyt ei ole enää niin selkeää. Toivottavasti ovuloin kuitenkin normaalisti. Tikuttelemaan en ole vielä ryhtynyt.
En ennen ekaa raskautta ymmärtänyt että muilla kierrot on ilmeisesti pidempiä. Ultrassa hoitaja kysyi että onko kierto todella vain 24 kp, ihmettelin itse vähän hänen asennettaan. Ilmeisesti tuo voi jotain ongelmia aiheuttaa, en niihin ainakaan vielä ole suuremmin tutustunut.
Nyt on menossa toinen varsinainen yrityskierto. Periaatteessa yritystä on ollu viime heinäkuulta mutta imetys ilmeisesti sotki aika paljon syksyn aikana ja talviaika pidettiin taukoa. Nyt on töissä niin paljon hommia, että jospa en kerkeisi tästä asiasta liikaa stressaamaan tässä kierrossa.
Viimestään ylihuomenna yritän muistaa ostaa greippimehua kaupasta....
t. SannaNu kp 4/24
Morjens vaan kaikille, siirryn haaveilijoista tänne puolelle. Toista yritetään, kuten SannanNukin ja mulla myös lyhyt kierto, viimeksi oli 25 päivää. Sopii minulle, kun olen kärsimättömämpää ihmislaatua ja pitkän kierron odottelu voisi käydä hermoille;) En ole tosiaan kuullut, että voisi olla mitään haittaa lyhyestä kierrosta. Yksi lapsi on jo onnellisesti saatu ja tyttö on kolme vuotta.
Nyt lähden parantelemaan päänsärkyä. Pitäisi vielä illalla yrittää olla ahkera tuolla vällyjen vlissä, kun ovispäivä on käsillä...
gallie
pinoudun minäkin... Taustalla ollut jo tammitoiveissa mutta kun täti tuli käymään niin harmittaa.... Siis toista yritellään esikoinen on 1.2kk ja kahden vuoden ikäero ois kiva.
Eihän tämä ole kuin vasta toinen yritys kerta mutta kun eka tuli niin helposti. Ei ees kerennyt miettimään kun jo odotin. Noh, odotetaan että täti menee matkoihinsa että päästään yrittämään!
Ja meistä tietoa, minä 26 ja mies 25.
Täälläkin olisi yksi joka haluaisi liittyä teidän helmikalastajien joukkoon. Olen tällä hetkellä myös tammihaaveiden listalla. Laskettu aika menkkojen mukaan 30.1, eli hännänhuippuna mennään.
Syy, jonka vuoksi kuitenkin helmikuisiin siirryn on, että ovuloin yleensä aika myöhään. Tässäkään kierrossa ei ovista ole vielä bongattu. Monesti on vasta siinä kp 18 tai myöhemmin tullut ovistikkuun positiivinen tulos. Tällä kertaa odottelen ovista viikonlopulle tai maanantaille. Eli kyllä tässä vahvasti helmikuisiin ollaan menossa.
Sitten vähän tietoja itsestäni. Ikää on itsellä 31 (-75) ja miehellä 31 (-76). Meillä on yksi poika entuudestaan (01/06). Nyt yritämme siis toista. Esikoinen tärppäsi aikoinaan ensimmäisestä kierrosta. Nyt on kaksi yrityskiertoa takana ilman tulosta ja 3. yrityskierto menossa.
Toivottu laskettu aika olisi välillä: 31.1-4.2. (Tarkentuu kunhan saan oviksen bongattua).
Paljon ovistuulia helmikuisille puhallellen,
Pikkupapu kp 15/33-38 (yk 3)
ixia, joko tikut tulivat laatikkoon? Piän peukkuja, että ukkosi tulee ajoissa kotiin :)
Vähän masentaa, en saanut ovista bongattua ja huomenaamulla on lähtö. Pitää siis odotella vielä kuukausi. No saapahan juhannuksena juhlia kunnolla. (No ei paljon lohduta oikeesti)
Toivottavasti lomalla saan vähän positiivisempia asioita päähän.. Kattelin säätiedotusta ja täyttä aurinkoa ja n. 25C luvattiin Kreikkaan :) Kyllä tämä iloksi muuttuu, kun pääsee rannalle köllimään!
Nyt pakkailemaan!
SannaNu: mulla myös lyhyt kierto, mitä ongelmia siinä saattaa olla? En ole kuullutkaan.
Muutaman päivän kuluttua voi meikä alkaa tikuttelemaan, jospa tosiaan bongaisi sen oviksen ekaa kertaa. Parilla yrityskierrollamme olen vain bongannut haalena viivan, en varsinaista ovisviivaa ollenkaan. Joten jos nyt yrittäisi.
Nelliina: juu laitoin nimimerkkini jatkeeksi i-kirjaimen, soveltu jotenkin omaan suuhun helpommin. Ja muuten tuli Rooma mieleen enkä kerran käyneenä ollut kovin ihastunut paikkaan...
Ei mitään ihmeellistä, Fannylle hyvää matkaa ja otahan aurinkoa myös minunkin puolesta (rakastan rannalla löhöilyä ja auringon ottoa, se vaan ei enään niinkään mahdollista kun saa juosta 1v7kk pojan perässä).
kp 4/24-26 yk3
Minä tuolta tammikuisista tulen jo tänne kun tuntuu että nyt on täti tulossa,
kp:t on nyt 33/32 ja veikaten menkat alkaa ihan pian kun alavatsaan sattuu ja nippailee :( mutta siis heipsan kaikille helmenkalastajille täällä yk 5 alkaa ihan pian.
Lastwish kp 33/32 yk4
kaikille uusille :) Meitähän kertyy mukava sakki, toivottavasti plussia yhtä paljon!
Pikkupapu, mä olen aika lailla samassa kohtaa kiertoa kuin sinä, toivottu laskettu aika siinä tammi-helmikuun vaihteessa. Ehkä todennäköisemmin kuitenkin helmikuun puolella.
fanny, joo, tikut tuli tänään ja varmaan vielä tänä iltana kokeilen, mitä tikku kertoo vai kertooko mitään. Mies tulee todennäköisesti johonkin aikaan perjantaina, toivon mukaan ajoissa. Ihanaa matkaa sulle, ja tulethan kuitenkin vielä raportoimaan, kuinka tässä kierrossa kävi - lainatakseni eräsrä täkäläistä: maharotoonta ei ookkaan. Siis suomeksi kaikki on mahdollista ;)
Ixia, kp 14/~30 yk 1
Jospa nyt taas kirjottelelisi tänne eikä vaan kävisi lukemassa muita. Eipä ole kyllä mitään kummallista, uteliaana ihmisenä tämä tyttö testailee jo ovistikuilla, mutta eihän niissä mitän näy.. muuta kuin kontrolliviiva.. Haluaisin vaan tietää, että ovuloinko ollenkaan näin ekassa kierrossa pillerien lopettamisen jälkeen.. Tosin on aika pienet päivätkin vasta, kp 12/ jotain. No, mä elän toivossa että loppuviikosta tapahtuis jotain tolla rintamalla :) Eipä siis muuta kummoista.. Mukavaa keskiviikkoiltaa kaikille :)
Juuri meinasin alkaa uuden pinon, mutta olit possumunkki nopeampi. Täällä vkl meni kaverin häitä juhliessa. nyt sitten odotelllaan oviksen saapumista. Onkos teillä sisaret mitään kokemusta noista ovistikuista, milloin kannattaisi alkaa tikuttamaan? Kierron säännöllisyydestä ei ole oiken hajua, viimeksi oli 34. Olisiko kp 10 tienoilla hyvä aloittaa? Tänään mennään kp 7/34?. Ja toinen yk menossa. Voi teitä onnellisia kun pääsette matkalla, no täytyy ajatella positiivisesti, onhan tänäänkn aurinkoinen päivä :-)
Mutta nyt täytyy jatkaa ikkunoiden pesua, tylsää.
Mukavaa maanantaipäivää kaikille..
Väiskitär kp 7/34? yk 2