Teetkö jonkun toisen työn
Kommentit (13)
Riippuu mistä roikkuu. Vaatii pätevät perustelut.
Teen jos nätisti pyydetään tai koen että se tekee toisen onnelliseksi
Toisen työn tekemiseen ei pidä suostua kuin pakottavassa tilanteessa ja työnantajan pyynnöstä ja aloitteesta, muuten saa aina olla tekemässä toisen töitä jos haluaa hyväntahtoisuuttaan auttaa työkaveria.
Älä lupaa mitään. Ohjaa sellainen kysymään apua työnantajalta.
Olettaen että tässä oli kyse toisen työntekijän työstä.
Hyväksikäyttöön ei kannata suostua.
Vierailija kirjoitti:
Paljonko maksat?
Kuule kyllä tuolla ulkona riittää halukkaita tulijoita jos sinua ei työn teko kiinnosta.
Kokoajan jopa pyytämättä, tämä on laiskojen paskojen sosialistien maa, jolle ei "kuulu" mikään työtehtävä.
Vierailija kirjoitti:
Kokoajan jopa pyytämättä, tämä on laiskojen paskojen sosialistien maa, jolle ei "kuulu" mikään työtehtävä.
Jos sinä teet toisten työtehtäviä, he eivät ikinä opi, että ne kuuluvat heidän tehtäväkseen, ja sinua vaan hyväksikäytetään. Mistä seuraa että sinä katkeroidut ja töitään tekemättömien tuömoraali heikkenee entisestään.
Eikö nyt tullut laki, että työntekijän saa irtisanoa työntekijään liittyvistä syistä.
Näin ollen jos luulet että on hyväsydämistä tehdä toisten työtehtäviä, asia ei olekaan niin. Vaan hyvää on vaatia heitä tekemään ne itse ja jos he eivät tee, päättää heidän työsuhteensa tai irtisanoa heidät laillisista syistä.
Perustelut ovat siinäkin että vaatimuksista huolimatta he eivät ole tehneet työtehtäviään.
Jos teenkin, niin teen niin huonosti ettei toiste pyydä.
Jos siivous muualla kun omassa kotona on työtä niin teen. Asutaan erillään ja käyn siivoamassa kerran viikossa jos ehdin ihan pyytämättä kun häiritsee tiskit ym ympäriinsä jätetyt .
Joudun nytkin tekemään muiden töitä. Eikä edes pyydetä vaan jätetään tekemättä koska joku muu voi ne tehdä.
Tee itse. Miksi toisia vaivaat.