Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.

Tre Pispalassa / Pyynikillä asuvia lapsiperheitä?

Vierailija
28.09.2008 |

Olemme muuttamassa Tampereelle muualta ja kyseisellä alueella olisi muutama kiinnostava asunto tarjolla. Kyselisinkin lapsiperheellisten mielipiteitä, minkälaista alue on asua, onko leikkipaikkoja yms?

Kommentit (5)

Vierailija
1/5 |
28.09.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

Löytyy kaikki, Tahmelasta jopa ruokakauppa, mikä on enää harvassa kaupunginosassa.

Vierailija
2/5 |
28.09.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

Mutta ei taida näillä tuloilla olla mahdollista...

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/5 |
28.09.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

Alueilla on toki modernimpaa ja uudempaakin, mutta jossain Pyynikin vanhoissa puuröttelöissä maksat itsesi kipeäksi ahtaasta ja epäkäytännöllisestä asunnosta, johon uppoaa tolkuttomasti rahaa joka vuosi. (taloyhtiöt jatkuvassa remontissa) Toisaalta sijainti on hieno ja status korkea.

Vierailija
4/5 |
28.09.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

alueelta asunnon joka on käytännöllinen ja tilava - ja sinulla on siihen varaa - niin osta ihmeessä. Ihanaa aluetta, mutta itse olemme keskituloisia ja kun taannoin kiersimme siellä useampaakin asuntoa katsomassa, kaikki olivat liian pieniä/sokkeloisia/ei pihaa/autotie ulko-ovessa kiinni. Jos rahaa löytyy niin varmaan on tarjolla upeita taloja!



PS. Pispalan asukaskunta eroaa kyllä tavis-rivarilähiöstä, en suosittele, jos on allerginen boheemille elämäntavalle ; )

Vierailija
5/5 |
28.09.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

Onhan se hienoa aluetta, mutta hinta-laatu -suhde ei oikein sovi tälläiselle keskituoloiselle tavikselle. Osa on liian vilkkaalla paikalla Pirkankadussa kiinni ja osa taas muuten vaan ylihintaisia. Siellä on sellaista vanhaa puutaloromantiikkaa: asunnot voi olla jopa 4-tasossa ja per taso neliöitä vähän. Ei kunnon eteisiä, ei kauheasti kaappitilaa, lattiat vinot jne. Aivan ihana noin 100m2 asunto on myynnissä siinä Palomäen tiellä, mutta pyynti on jotain 600 000 Euroa. uusi kivitalo ja kuin palatsi. Palomäen tie on muutenkin ehkä kalleinta osaa Pyynikkiä... Siinä Palomäentiellä muuten on myös Lymin asuto myynnissä Huoneistokeskuksella. Ihan nätti siitä tuli, kun sitä Remontti-Reiskankin kanssa rempattiin.