Mitkä koirarodut EIVÄT hypi ihmisiä vasten?
Spin offina toisesta ketjusta. Koulutus on tietysti ykkösasia koiran käytöksessä, mutta eri rodut käyttäytyvät eri tavalla.
Luettele tähän, minkä rotuisia koiria olet tavannut monta, mutta yksikään ei ole pyrkinyt hyppimään ja riehumaan päällesi?
Minkä rotuiset käyttäytyvät kauniisti?
Entä mitkä ovat olleet pahimmat hyppijät?
P.S. Älkää täyttäkö ketjua koirankoulutuksesta, vaan tarkoitus on tutkia kokemuksia, yleistyksiä ja mielikuvia roduista.
Kommentit (45)
Shetlanninlammaskoira ja collie eivät hypi. Ensimainittu tosin räkyttää silmät päästään ja väistelee vieraan edessä. Westie ei hypi.
Dobermannit ja hovawartit hyppivät ja riehuvat.Ainakin nuorena todella paljon.
Meidän shiba ei hösellä. Rotu on kissamainen.
Shiba ei hypi.
Eikä tiibetinmastiffi.
Labradorinnoutajat pahimpia roehujia ja hyppijöitä.
Saksanpaimenkoiria olen tuntenut kymmenittäin harrastukseni kautta, vuosien saatossa olen tavannut vain yhden joka hyppi.
En tiedä, itse en ottaisi mitään koiraa, en myöskään kissaa. Lapsena olin kovin eläinrakas ja meillä kotona oli koira. Nyt en enää välitä niistä. Joskus tulee katsottua Koti koiralle -ohjelmaa, enkä huolisi yhtään niistä tarjolla olevista koirista.
Varmaan sellaiset, jotka on pidättyväisempiä ja enemmän oman perheen/yhden ihmisen koiria kuin avoimemmat rodut. Yllämainittu shiba, mutta myös muut japanilaiset. Yllä oli mainittu myös "flegmaattiset" koirat, kuten bernit, mutta ne voi kyllä olla aikamoisia sylinalleja ja vaikkeivat hypi, niin tulevat mielellään lähelle. Ja sitten kun berni nojaa vasten, vaikka kaikki neljä tassua on maassa, niin siinä voi joutua ottaan tukevamman asennon.
Koirat on kuitenkin yksilötä, ja kyllä se rodun kuin rodun kohdalla sosiaalistamisesta ja koulutuksesta lähtee.
Englannin setteri-petteri oli todella pomppuisa, mutta oppi olemaan hyppäämättä päälle.
Tipsu pomppi, mutta se oli niin pieni, että mitä väliä.
Labbiksen ja anatolian koiran risteytys sw vasta hyppiväinen onkin. Neljä vuoden ikään on oppinut, että ei käy.
Jakutit haluaisivat hyppiä päällesi, jos annat niin tehdä.
Vastaan kysymykseen, nukkuva, tajuton tai kuollut koira.
Sehän on ystävällinen ele. Koira tajuaa että ihmisen toimintokeskus keikkuu siellä ylhäällä ja haluaa siihen kontaktin. Neuvo on ettei reagoi, vaan kumarrutaan hieman alas antamaan se huomio.
Beagle ja saksanpaimenkoira eivät ole tapaamistani koiraroduista hyppinyt. Pääsääntöisesti olen tavannut huonosti käyttäytyviä koiria. Aggressiivisimpia ovat olleet karkeakarvaiset mäyräkoirat ja karjalan karhukoirat. Ärsyttävimpiä, siis sellaisia huomionkipeitä vinkujia, ovat olleet bichon frisét.
Muistan yhden dalmatialaisen kun omistaja pysähtyi juttelemaan, koira istui. Hyvin koulutettu.
Sama ku kysyisi, mitkä rodut eivät nuole pallejaan.
Vierailija kirjoitti:
En tiedä, itse en ottaisi mitään koiraa, en myöskään kissaa. Lapsena olin kovin eläinrakas ja meillä kotona oli koira. Nyt en enää välitä niistä. Joskus tulee katsottua Koti koiralle -ohjelmaa, enkä huolisi yhtään niistä tarjolla olevista koirista.
Ikävä ihminen siis.
Vierailija kirjoitti:
Shetlanninlammaskoira ja collie eivät hypi. Ensimainittu tosin räkyttää silmät päästään ja väistelee vieraan edessä. Westie ei hypi.
Dobermannit ja hovawartit hyppivät ja riehuvat.Ainakin nuorena todella paljon.
Höpsistä taas. Olin 15 v. kun collie kaatoi minut. Ei ollut oma koira.
Aikalailla kaikki koirat hyppii jos ne kouluttaa hyppimään, toisin sanoen ei kouluta, ettei saa hyppiä. Ehkä joku iso flegmaatisempi rotu ei kovin hankasti hypi esim nöffi tai berhardilainen.