Kokemuksia 2 lasta pienellä ikäerolla + iltatähti -sisarussarjasta?
Meillä on kaksi poikaa 2 v 4 kk:n ikäerolla. Nyt pojilla ikää noin 3v ja 1 v. Itse olen 26 v ja opiskelut vielä kesken. Valmistun, kun kuopus on noin 3 v ja sitten haluan töihin ainakin joksikin aikaa. Eli jos meille vielä tulee kolmas lapsi ikäeroa toiseen lapseen tulee ainakin 4 - 5 vuotta. Onko kenelläkään kokemusta tällaisesta lapsikatraasta siis että on sisaruspari ja sitten yksi iltatähti?
Seuraaviin kysymyksiin haluaisin vastauksia.
- Miltä tuntui saada taas vauva, kun elämä oli jo helppoa kahden isomman kanssa? Nautitko eri tavalla vauvasta kuin ennen? Oliko vaikeaa taas luopua jo saavutetusta vapaudesta?
- Jäikö aikaa isommille?
- Onko iltatähti jäänyt yksinäiseksi?
-Onko työn ja perhe-elämän yhteensovittaminen vaikeampaa kolmen lapsen kuin kahden lapsen vanhempana?
- Käyttekö ulkona syömässä, matkusteletteko yms. vielä yhtä paljon kuin kahden kanssa?
-Onko kulkeminen kolmen kanssa hankalampaa kuin kahden?
- Mitä luulet, onko arki kolmen kanssa paljon helpompaa kun kaksi vanhempaa on jo isompia, kuin jos olisi kolme pientä?
Jos joihinkin näistä kysymyksistä vastaat, olen iloinen. Kiitos.
Kommentit (9)
Siis siskoni oli 12 ja minä 9 kun nuorempi syntyi.
Tuntui ihanalta saada uusi sisko. Siis niinkuin elävä nukke.
Olin kyllä äitini mielestä pitkään aikaa kateellinen
Iltatähti ei jäänyt yksinäiseksi. Ehkä myohemmin kun me vanhemmat muutettiin kotoa pois.
Kyllä vanhemmillani oli meille vanhemmille aikaa. Eivät he kuitenkaan jaksaneet samalla tavalla siskoni kanssa.
Perhe ja tyon yhteensovittamisesta sanoisin että äitini ei tehnyt tyotä.
Ei käyty paljon ulkona syomässä. Vanhempani eivät sellaista harjoitelleet.
Luulisin että 3 murkun kasvattaminen on hankalampaa. Meillä iso sisko raivasi tien, minä seurasin jalanjälkiä. Ja kun oli nuorimman vuoro he olivat jo luovuttaneet ja hän sai vapauden.
Meidän kohdalla vanhemmilla oli niin sanottu esi-teini kausi (olisko keski-iän kriisi) kun nuori siskoni oli noin 5. Eli teini vuosista muistan vain sen että sain vain kerran viikonloppuna mennä jonnekin kun piti hoitaa siskoa.
Tämän takia luovuin
yhdestä kesätyopaikasta kun piti siskoa hoitaa kesän.
-- en päässyt edes marjoja poimimaan. (ehkä ihan hyvä kun sain jälkeenpäin kuulla kaikkea)
viikonloppuisin piti hoitaa siskoani. Ei ollut hänen syy. Hän ei sitä pyytänyt että olisi tähän maailmaan syntyneet.
vanhempani eivät jaksaneetkaan hänen kanssa niinkuin meidän. Heitä ei enään kiinnostaneet koulun vanhempain illat ja vieminen urheilu harrastuksiin jne. Sitten he kärsivät tyottomyydestä ja kuvioon tuli alkoholismia jne.
Mutta me kaikki ollaan hengissä ja ihan hyvin meillä menee.
Ehkä sinun kohdalla tilanne on erilainen.
Minua kiinnostaa myoskin joskus iltatähden tekeminen. Kiva kun nostit keskustelun. Ajattelen nyt että teinin imagoon ei kuulu raskaana oleva äiti joten jos sellaisen haluan jää asian harkitsemiseen enään vain pari
vuotta.
Eli tilanne ei vastannut kysymystäsi mutta kaikki olivat ihastuksissa vauvasta ja oma jaksaminen ja oman ajan jakaminen kävi vaivatta (vaikka sitä pelkäsinkin).
Ikäerosta sen verran, että meille syntyi se todellinen iltatähti kolmosen ollessa 4,5v ja niihin aikoihin kolmonen kiinnostui kavereista enemmän. Hän ei enää ollut niin kiinni aikuisissa, juoksenteli paljon pihalla ja halusi ehdottomasti jatkaa tarhassa osa-aikaisena joten äidille jäi paljon aikaa hoidella uutta tulokasta. Ikäerosta huolimatta näillä kahdella viimeisellä on hyvin tiivis ja läheinen suhde ja he viihtyvät paljon keskenäänkin.
Onhan noilla isommillakin eroa n 2,5 vuotta? Mun mielestä nuo olisivat kaikki samaa sarjaa.
Tai sitten mä ymmärrän iltatähden eri tavalla kuin ap.
Vierailija:
Eli tilanne ei vastannut kysymystäsi mutta kaikki olivat ihastuksissa vauvasta ja oma jaksaminen ja oman ajan jakaminen kävi vaivatta (vaikka sitä pelkäsinkin).
Ikäerosta sen verran, että meille syntyi se todellinen iltatähti kolmosen ollessa 4,5v ja niihin aikoihin kolmonen kiinnostui kavereista enemmän. Hän ei enää ollut niin kiinni aikuisissa, juoksenteli paljon pihalla ja halusi ehdottomasti jatkaa tarhassa osa-aikaisena joten äidille jäi paljon aikaa hoidella uutta tulokasta. Ikäerosta huolimatta näillä kahdella viimeisellä on hyvin tiivis ja läheinen suhde ja he viihtyvät paljon keskenäänkin.
Kertokaahan vielä muut mielipiteitä, mikä on iltatähti? Siis kuinka paljon pitää olla ikäeroa, että voi sanoa iltatähdeksi? Tämä ei ole mulle ollut koskaan oikeen selvää.
AP
Kaksi isoveljeä ovat 9 ja 11 v minua vanhempia. Lapsuuden muistan onnellisena, tosin sisaruksista ei varsinaista leikkiseuraa ollut. Hoitivat minua jne, mutta leikkiseura löytyi pihalta ja tarhasta ja koulusta jne.
olisi ehkä niin, että isommat kouluikäisiä kun vauva syntyy. Eivät enää pikkulapsia. Eli ns. eri sukupolvea.
Noin minä iltätähteyden olen ymmärtänyt...
Meillä on esikoisen ja kakkosen ikäero 1,5v ja meillä oli tarkoitus myös pitää " taukoa" vauvoista ja tehdä iltatähti isompien ollessa reilusti koululaisia. No, kohtalo pisti suunnitelmat uusiksi ja ehkäisystä huolimatta saimme kolmannen lapsemme kakkosen ollessa 3,5v.
Uusi vauva on tuonut paljon iloa ja onnea perheeseemme eikä mielestäni ensimmäisenä vuonna paljon muuttanut elämänmenoa. Samalla lailla menimme ja liikuimme kuin ennenkin, vauva kulki liinassa mukana. Nyt tilanne on kyllä toinen, kun kolmonen on 1,5v ja vauhti on kova! Toinen aikuinen vahtii pienintä ja toinen " palvelee" isompia. Meillä mustasukkaisuuskin nostaa päätä vasta nyt, kun käteni ovat aivan sidotut nuorimmaisen kanssa, vauva-aikana isommat ottivat pienen tosi hyvin vastaan.
En tiedä auttoiko tämä yhtään pohdinnoissasi, mutta tällainen kokemus on meillä ollut. :)
Isommilla lapsilla ikäeroa vuosi ja sitten seuraavaan 8 vuotta.
Oli aivan ihana saada vauva taloon, niin vanhemmista kuin isommistakin sisaruksista. Alusta alkaen hoitivat kovasti vauvaa. Ja isompana viihdyttivät kaikenlaisilla touhuilla. Vauvasta ehti nauttia enemmän kuin edellisistä kuin isot lapset olivat päivät koulussa ja sitten touhusivat paljon keskenään. " iltatähti" oli erittäin rauhallinen tapaus ja kova nukkumaan että aikaa jäin isommillekin lapsille hyvin.
Ei kolmas lapsi tuonut yhtään raskautta elämään. Koko perhe nautimme vauvasta ja siitä että äiti olli kotona kun isommat tulivat koulusta.
Ihan samalla tavalla reissasimme kolmen kuin kahdenkin lapsen kanssa. Kolmen kanssa oli paljon helpompaa reissata kuin aikoinaan kahden pienen. Tälle kolmannelle oli aina niin paljon viihdykettä mukana isompien lasten touhuissa ja oli useampi silmäpari katsomaan peräänkin.