MURHAAJA SELITTÄÄ OSA5:
Johanna 18.7
Olen tuntenut Paula Björkqvistin vuodesta ¿93. Mieheni Ville on Paulan isoveli.
Sain tietää tästä asiasta tänään Villen äidin kautta.
Paula uskoutui minulle ehkä eniten, tiedän, että heidän avioliittonsa on ollut alusta asti vaikea ja silloin noin 10 vuoden takaa.
Osaisiko joku kertoa avioliittoni vaikeuksista minullekin? Toki meillä on ollut värikästä.
Paula ja Jarmo eivät niin helppoja tapauksia olleet.
Paula talvella puhui, että Jarmo on töninyt ja nostellut seinille. Paula on kertonut saneensa mustelmia näissä tapahtumissa. Ja että asiat on käännetty Paulan syyksi. Missään lääkärissä Paula ei ollut käynyt.
Kts. Fyysiset tilanteet. Mitkä asiat on käännetty ja kenelle?
Tänä keväänä Paula kertoi tapahtumasta, että heidän lapsensa Liisan kaulalle oli tullut jäljet, lääkäri oli epäillyt niiden jääneen ruokalapusta, mutta minulla ja Paulalla oli epäilys, että jäljet olisivat syntyneet suoranaisesta pahoinpitelystä Jarmon tekemänä.
Kts. Ruokalappu. Eikö lääkärissä käyntikään riittänyt? Mikä on ollut tavoitteesi?
Paula kertoi sellaisesta tapahtumasta, että lapsen ollessa vain muutaman kuukauden, oli jollakin huoltamolla lapsen itkiessä Jarmo painanut päästä lasta ja kättä suun eteen. Paula tuntui pelkäävän Jarmoa.
Huh, huh. Voi Paula. Toivon, ettei Johanna tällaista keksi?
Reilu viikko sitten sunnuntaina Paula tuli yllättäen Liisan kanssa kotiimme Lempäälään ja kertoi nukkuneensa edellisen yön leirintäalueella, kun kuulemma oli ollut isompi riita Jarmon kanssa. Jarmo oli kuulemma sanonut, että jos lähdet, niin takaisin ei ole tulemista.
Kts. Vakavat riidat ja Kuhmoisten tilaisuus.
Paula lähti maanantaina ajamaan Jämsään takaisin. Paula sanoi, että Jarmo ei ole niin vihainen, kun lapsi on mukana.
Tottakai se tuntui tylyltä ja lapselliselta, että toinen vain noin lähtee. Ihmisten pitäisi puhua riidat halki. Mutta niin kuin koiran kanssa, ehkä huono esimerkki, jos koira tulee kotiin, ei sitä pidä rangaista päinvastoin. Paula tiesi, että hänhän se vihoitteli, eikä minulla olisi mitään kotiin tulemista vastaan. Paula kyllä tunsi minut.
Mikäli oli riitoja, ja jos Liisa oli kotona, en jäänyt jankuttamaan asioista, ettei perhe-elämä kärsisi kohtuuttomasti. Mikäli Liisa ei ollut, oli helpompi kuhkia selvittämässä asioita vaikka illalla.
Paula ei tullut kotiin maanantaina?
Seuraavana päivänä eli tiistaina Paula toi taas Liisan meille ja lapsi oli meillä yön yli, tulkitsin, että Paula ei uskaltanut jättää lasta isänsä kanssa.
Uskaltanut? Tiistai päivällä soitin Vilppulaan vanhalle kaverilleni ja kysyin voinko tulle poikkeamaan. Tapaamisesta oli jo sovittu keväällä syntymäpäivilläni ennakolta, aikaa vain ei ollut sovittu. Katsoin nyt olevan tilaisuuden tavata kaveria. Paulasta ja Liisasta ei ollut kuulunut kolmeen päivään. Tiesin kuitenkin, että Paula tulisi ainakin pukeutumaan illan juhliin ja toivoin, että hän olisi leppynyt ja olisimme lähteneet yhdessä Jyväskylän kesän avajaisiin. Varauduin kuitenkin siihen, että Paula jatkaisi riitaansa, joten sovin kaverin tapaamisen backup:ksi.
Paula tuli tiistaina iltapäivällä kotiin Liisan kanssa ja kysyi, että voisinko olla Liisan kanssa illan. Siihen vastasin, että olin sopinut mennä käymään kaverilla Vilppulassa. Paula sanoi, että hän lähtee viemään Liisan Lempäälään. Ymmärsin, että hän olisi sopinut Liisan menosta Lempäälään Johannan ja Villen kanssa.
Ihmettelin Paulan mesoomista, että hänen täytyi olla Liisan kanssa miltei kolme päivää poissa, mutta selitin sen itselleni sillä, että Paulalle oli nähtävästi hyvin tärkeätä päästä kirkossa etupenkkiin. Paula oli saanut koulutuskuntayhtymästä avec-kutsun ja Kaupungilta oli myös kutsu Paulalle. Paulan kanssa päätimme, että tällaiseen tilaisuuteen olisi hyvä mennä parina. Pari viikkoa ennen tilaisuutta Paula, alkoi puhumaan, että voivoi, kun pääsisi eturiviin. En sanonut mitään, mutta otin kommentin vähäsen loukkaavana, sillä ihan kuin hän olisi syyttänyt minua olemassa olostani.
Paula oli ammattipoliitikko ja osasi sanoa, sen mitä oli suunnitellut sanovansa. Ihailin häntä siitä. Eturivinpaikasta puhuminen oli kai tarkoituksellista.
Kävin Vilppulassa ja tulin noin yhdeksältä kotiin. Olin hereillä kun Paula tuli yöllä juhlista. Paula ei ollut enää vihainen. Mikä show yhden eturivinpaikan takia, ajattelin. Olisihan siitä voitu neuvotella. Periaate oli ollut kuitenkin sellainen, että avec -tilaisuuksiin mennään parina, niitä ei ollut kuin harvoin verrattuna muiden tilaisuuksien määrään. Mutta näkikö Paula neuvottelun liian vaikeaksi.
Paula ja Jarmo tulivat keskiviikkoiltana yhdessä hakemaan Liisan kotiin.
Käsittääkseni mitään avioeropapereita ei ole jätetty mihinkään, mutta , että Jarmo oli hankkinut sellaiset paperit tänä keväänä, Paula puhui, että hän laittaa nimensä alle, jos mies kerran sellaisen on päätynyt. Asia on kuitenkin käsittääkseni jäänyt odotustilaan.
Viime keskiviikon jälkeen en ole Paulaa enkä Jarmoa nähnyt.
Näimmekö? Muistelen, että olit töissä silloin kun tulimme noutamaan Liisaa, Ville oli kotona.
Olen puhunut paljon lapsista Paulan kanssa, Paula kertoi, että hänellä oli rankat lapsettomuushoidot ja oli niistä välillä joutunut sairaalaankin ja lapsen hankkiminen oli ollut usean vuoden yrittämisen tulos.
Paula sanoi keväällä, että Jarmo oli väittänyt, että Paula oli painostanut Jarmon lapsenhankintaan ja että kaikki tehdään niin, kuin Paulan ura politiikassa ja yhteiskunnassa vaatii ja että Paula ei tuo rahaa taloon, vain kuluttaa sitä.
Totta, kuului kalisteluun ruokalappu ¿ jutussa, joka vain paisuu ja paisuu. Paula vaan jankkaa luottamisesta, missä mielestäni avioparilla ei paljon muita mahdollisuuksia kuin luottaa ja jatkaa. Ei sovi mikään. Ei eteen, ei taakse.
Palasin riidassa hävyttömästi lapsi kriisiin, jossa loppupeleissä, minun oli kerrottava, ettei rahamme riittäisi klinikoilla käymiseen, koska Paula halusi lähteä myös eduskunta vaaleihinkin. Aikaisemmissa vaaleissahan olisi pitänyt jo Paulan mielestä jo olla mukana, mutta onneksi sain vähän toppuuteltua ja tietääkseni Karhilat olivat myös miettineet asian ja kertoivat Paulalle edustajaksi menon aikaisuudesta. Vastahan Paula oli valtuustoon päässyt.
Paula vei Lapsikriisiin rakkaustasolle, ja lähti käyttämään seksiä painostuksena. Siitähän se sitten menee väkisin rakkaustason riidaksi. Hyvät parit: naiset ja miehet, jos on riitaa älkää käyttäkö seksiä painostuskeinona ¿ ei naiset eikä miehet.
Pystyimme päättämään kuitenkin, että jos ei ennen joulua onnista jätämme asian. En ole varma mitä olisi tapahtunut, jos deadline olisi mennyt, Paula on tottunut saamaan haluamansa. Lapsi oli yhteinen toiveemme. Meillä kävi onni saimme Liisan, kiitos myös osaavan lääkärin.
Lapsenhankintahan oli yhteinen päätös, mutta tässä tapauksessa piti myös ajatella realistisesti elämää, että kuinka kauan yrittäisimme sitä. Olimme tietoisia molemmat kuinka, jotkut parit ovat hypänneet klinikoilla toistakymmentä vuotta saamatta lasta.
Viittaukseni politiikkaan ja rahaan olivat vääntöä silloin tapetilla olevaan keskusteluun vaalibudjetista, joka mielestäni ylittyisi tarpeettomasti, mikäli lähdettäisiin valjastamaan alan huippuja TV mainoksen tekoon. Tässä asiassa kuten muissakin oli vaihtoehtoisia ratkaisu olemassa. Paula ei vain oikein aina näyttänyt ymmärtävän talouden päälle. On myönnettävä, että odotin mielipiteilleni vähän enemmän respektiä. Ulkopuoliset neuvot näyttivät olevan painavampia. Mutta tämähän on myös luonnollistakin
Paula puhui sitä, ettei saanut tukea äitiyteen eikä politiikkaan Jarmolla eikä vanhemmiltaan.
Olen tukenut Paulaa 110 % aina. Vanhempien puolesta uskallan sanoa, että he ovat tukeneet äitiyttä ja Paulan uraa ja meidän perhettä 100%:sti.
Appivanhemmat tulivat tietämään Liisan kaulalla olleista mustelmista, mutta eivät hyväksyneet sitä, että Liisalle olisi tehty jotain.
Kts. Ruokalappu. Heillä on elämänkokemusta enemmän kuin meillä. Kokemus ja tieto karttuu eksponentiaalisesti ikävuosien mukana, siitä rakentuu viisaus.
Paula oli miettinyt kauan avioeroa, mutta, että lapselta ei voi viedä isää, varsinkin kun lapsen saanti on ollut vaikeaa.
Kuinka kauan ja miksi?
Jarmon tunnen myöskin 10-vuoden ajalta, puheet ovat olleet enemmänkin pintapuolisia hänen kanssaan.
Kysyin viimeviikonloppuna Paulalta, että mitä siellä kotona voi pahimmillaan tapahtua, Paula oli sitä mieltä, että kun Liisa on kotona, niin Jarmo ei uskalla tehdä mitään.
Paula puhui Jarmon työstressistä ja, että Jarmo ei halua luopua työstä ja harrastuksista lapsen hoidon vuoksi.
Paula ei ole koskaan pyytänyt luopumaan työstä tai harrastuksista. Minulla oli vuosi sitten työstressi pahimmillaan, mutta siitä selvisin. Nyt oli organisaatio muuttunut niin, että minulla oli helpompaa töitten suhteen.
Luottamusriidan ensimmäisessä vaiheessa, ehdotin Paulalle, että voisin muuttaa kelloa niin, että Paula pystyy aikaisemmin illalla keskittymään juttuihinsa, kun tulen kotiin. Paula ei puhut toiminnoista mitään, yritin vain keksiä mikä siinä nyt mättäsi. Nyt arkipäivät alkoivat niin, että kello ei ollut soimassa vaan kun Liisa heräsimme kahdeksalta, teimme aamutoimet, siivosimme ja luimme lehdet, sitten lähdin töihin noin kymmeneen. Luonnollisesti illalla meni töissä kuteen. Paulalle se ei kuitenkaan kelvannut. Ihmettelin sitä, mutta ajattelin, että tällä vanhalla systeemillä Paula näki, että voi nukkua pidempään. Koko perhehän olisi joutunut heräämään sitten kellon soittoon.
Pidin työstäni ja harrastuksista. Olen myös työnarkomaani, tykkään tehdä asiat omalla laadullani että töissä ja kotona. Paula tykkäsi myös siitä, sillä hän ei tykännyt rutiini hommista. Niin kuin olen selostanut edellä:, toivottavasti siitä että, kotityöt olivat menossa kokoajan enemmän Liisalle ja minulle ei tullut ahdistusta Paulalle. Joskus kun jouduin tekemään pitkä päivää, itselleni tuli syyllisyyden tuntoja siitä, että miksen ollut kotona vaikkei kukaan sitä syyttänytkään. Liisan kanssa olimme innoissamme kodin hoitamisesta. Ja oli ilo antaa Paulalle työskentely rauha.
Paula näki myös, että perheen toiminnoissa piti olla tasapaino. Kun minä sain harrastaa, Paulan ei tarvinnut huolehtia koirasta. Ja toisaalta Paula sai itselleen vapautta harrastaa politiikkaa. En tuntenut syyllisyyttä harrastuksistani, onko Paula tuntenut?
Mitään kolmatta pyörää näissä kuvioissa en tiedä olleen kummankaan taholta, eikä Paula koskaan sanonut Jarmon olevan esimerkiksi mustasukainen, paremminkin välinpitämätön.
Paulan ja minun ei tarvinnut olla mustasukkaisia koska luottamuksemme oli 100 prosenttista. Kukaan naistaan rakastava mies ei voi olla välinpitämätön. Minullakin oli rajani. Vaikka en ollut eikä tarvinnut olla, olin tarkka julkisuus kuvasta kuitenkin. Tässä suhteessa meillä näytti olevan erilaiset käsitykset. Paula ei voinut edes keskustella asiasta. Luulen kuitenkin, että hän ymmärsi asian kuitenkin, vaikka hän ei sitä sanallisesti myöntänytkään.
Esimerkiksi, jos olin Paulan kanssa liikkeellä, odotin muilta tahdikkuutta.
Odotin myös, että kotiin täytyy tulla, järkevissä ajoissa, Neuvotteluita ei käydä enää pikkutunteina Jämsässä, muualla voi käydä kyllä. Halusin näillä varmistaa, että ei tule turhia puheita kylillä. Tiesin miten politiikassa täytyy joskus toimia
Muuten Paula sai mennä, miten hyväksi katsoi. Luottamus oli 100%.
Paula puhui viime viikonloppuna, että Jarmo ei ole edustustilaisuuksissa mukana, eikä hän haluakaan sitä mukaan, että Jarmo on lipevä eikä ole eduksi noissa tilaisuuksissa.
Paulalla oli paljon edustustilaisuuksia, koska hän edusti Jämsää. Hyvin harvat niistä ovat avec-tilaisuuksia, missä on hyvä olla puoliso mukana, koska kaikilla muillakin on.
On myös tilaisuuksia mihin puoliso voisi osallistua. Hyvä esimerkki siitä on Levin reissut, missä olin ensimmäisellä reissulla mukana. Reissun jälkeen päätimme, että on Paulan poliittisen imagon kannalta parempi, jos jään pois tällaisista tilaisuuksista. Idea rajoittamisesta oli minun. Olen ekstrovertti ja tietyllä lailla myös opportunisti ja uskallan tuoda julki mielipiteeni. Heikkouteni on, että vaikka kuinka olisin päättänyt pitää suuni kiinni osallistus keskusteluun aina. Turhalle en myöskään naura. Paula, Leena ja Pekka ovat opettaneet paljon, mutta muuttuminen on pitkä prosessi.
Lapin reissun jälkeen ihmiset alkoivat puhumaan, että kumpiko se poliitikko oli? Paula on poliitikko, minä olen radikaali. Politiikassa pärjää ja asioita hoitavat poliitikot eivät ärsyttävät radikaalit. Toinen asia oli, että suhteiden luominen käy helpommin naispoliitikolta ilman miestään.
Reissu oli hyvin opettavainen ja päätimme, että on parempi Paulan kannalta jos pysyn poissa.
Mitä lipevyyteen tulee, ymmärsin Paulan puheista pikemminkin, että olen jyrkkä. Esimerkkinä on itsenäisyys juhlallisuudet Hallin varuskunnassa, missä Paulan mielestä en osannut luontevasti kuulua porukkaan.
Nauroimme siitä Karhilassakin, kun Paula ei muistanut minua juhlissa, olin aina kymmenen askelta perässä. Paula oli jo tuolloin konkari kutsuilla ja hänelle olivat ihmiset ja jutut tuttuja ja hän oli tottunut käymään kutsuilla yksin. Minulle kaikki olivat outoja kaupungin johtajaa myöten. Tottakai tilanne ontui kohdallani kun sisäpiiri kokoontui . Minusta kuitenkin tuntuu, että olisin kyllä oppinut rentoutumaan.
Jarmo oli kuulemma sanonut, että hän ottaa avioerossa kaiken omaisuuden, ja Paula tuntui uskovan sen, ei heillä mitään avioehtoa tietääkseni ollut. Paula kyseli joskus, että mikä on normaalia käytöstä parisuhteessa, tuntui, etteivät he saa kunnollista puheyhteyttä välilleen.
Kts. Vakavat riidat. Riitely oli joskus Paulan kanssa aivan mahdotonta asiatasolla. Itse asiasta ja asiaan liittyvistä tunteista ei voinut puhua. Paula on nähtävästi tarkoittanut riitoja, koska asioista, joita oli todella paljon, oli joskus vähän liikaakin puhetta. Myönnettäköön, että riidoissa puhuin paljon ja niissä tuli sitten väkisin loukattua turhaankin, kun halusin rakentaa eteenpäin, mutta toinen kun ei sano juuta eikä jaata. Oli vaikea, joskus tajuta mitä Paula halusi. Hän ei pystynyt sitä kertomaan.
Jarmo oli kuulemma saanut sellaisia kohtauksia, että tajunta sumenee, että alkoi huutamaan yhtä äkkiä ja alkoi tönimään ilman mitään sytykettä. Paula sanoi, että niitä on ollut koko avioliiton ajan. Paula häpesi sitä, hänelle oli niin tärkeää, että kaikki näyttää hyvältä. Paula tuntui pitävän kulissia tärkeänä.
Kts. Fyysiset tilanteet. En puhuisi kulissista vaan julkisivusta ja se on tärkeä poliitikolle ja myös minulle.
Alkoholinkäyttö puolin ja toisin, niin Paula sanoikin joissakin tilaisuuksissa ottaneensa vähän liikaa, Jarmo on humalassa äärimmäisen hauska seuramies, en ole nähnyt häntä rähinäpäissään koskaan. Selvinpäin olen Jarmon hermostuneena nähnyt.
Tuli ilmi noin kuukausi sitten tapahtuma, että Jarmo oli jättänyt Liisan kotiin pariksi tunniksi yksin, kun oli lähtenyt kaverinsa kanssa oluelle, Paulan kotiintulo oli viivästynyt, tästä yksin jättämisestä oli aiheutunut taas riita.
Äitini oli ollut viikon Liisaa hoitamassa, kun Paula oli Lapissa. Paula oli tullut äitiäni vastaan linja-autoasemalle. Äiti tietää mitä tekee ja isä tietää mitä tekee. Ei kaikkea voi aina tehdä oikein tai väärin. Äiti ja isä oppivat myös vanhemmiksi, vanhemmuus ei ole synnynnäistä. Paula tiesi, ettei Liisalla ollut nukkuessaan mitään hätää ja Liisa ei ollut tottunut herätyksiin.
Äitini ihmetteli jälkeenpäin, miten Paula oli voinut jättää Liisan päivällä nukkumaan yksin, en tiennyt tästä ja vastasin, että Liisalle ei ollut mitään hätää.
Paula oli menossa, mutta oli kertonut koska tulee kotiin. Veljeni oli pyytänyt katsomaan laivan kuljetusta, mutta kerroin etten voi lähteä, koska Paula ei ollut kotona. Paulan tulo oli viivästynyt ja laivan kuljetus viivästyi ja Arto soittaa, että hän voi tulla hakemaan Shell:lle kahville niin näen laivan. Ajattelin, että periaatteessa voisi lähteä, mutta jos tästä tulee sanomista, on se ehkä hyväkin käsitellä asiaa. Liisa nukkui, Arto tuli hakemaan, viivyin noin 20 minuuttia reissussa. Paula tuli kotiin ja kerroin Artolta terveiset.
Ei siitä nyt kovin kummoista riitaa tullut, koska kummatkin olivat toimineet saman lailla. Aluksi Paula sätti tietenkin minua, että miten voin tehdä tällaista, kun luuli etten tietäisi hänen menettelystään. Päätimme, että Liisaa ei pidä jättää yksin nukkumaan, jos lähdetään pidemmälle. Otetaan Liisa mukaan aina, herätetään prinsessa tarvittaessa.
Liisa on mielestäni viimeisen vuoden ajan käyttäytynyt apaattisesti, Paula ei mielestäni halunnut nähdä niitä merkkejä, minä niitä näin mielestäni. Liisan kehityksessä on tietääkseni ollut viivettä, ja mielestäni ei itkenyt niissä kohdissa missä pitää eikä itkenyt ollenkaan oikeastaan.
Niinpä niin.
En nähnyt Jarmon hellivän Liisaa ollenkaan, puhui lapselle kuten toiselle aikuiselle. Juhannukselta muistan kun Jarmo tunteettomasti lappasi järvikylmää vettä Liisan päälle ja lapsi aina säpsähti, eikä Jarmo mitenkään siitä välittänyt.
Kirjoitin tähän jo vähän kommenttia, mutta pyyhin ne pois.
Kyllä Paulakin oli välinpitämätön lasta kohtaan joskus, kuulemma Paulan mielestä lapsi syntyi väärään aikaan poliittisen uran kannalta.
Paula ja Jarmo eivät ole välinpitämättömiä. He rakastavat lastaan.
Johanna 25.8
Paulan kanssa keskustelimme paljon erilaisista asioista. Meillä oli paljon samanlaisia kokemuksia, joista keskenämme puhuimme. Kykenimme puhumaan toisillemme avoimesti.
Paula tavoitteli täydellisyyttä jopa niin paljon, että antoi sen perusteella mennä paljon asioita läpi sormien. Jarmon väkivaltainen käyttäytyminen Paulaa ja Liisaa kohtaan oli yksi sellainen asia, jonka hän antoi mennä läpi sormien.
Paula ei olisi antanut mennä väkivaltaisuuden läpi sormien. Paula ei antanut mitään asioita mennä läpi sormien. Tunnen Paulan. Kts. Fyysiset tilanteet.
Paula myös koki, että ei saanut riittävästi tukea omilta vanhemmiltaan. Silloinkin, kun Paula oli saanut tietää Liisan kaulassa olevista mustelmista, hänen vanhempansa vain sanoivat, että Jarmo oli hyvä mies ja hän tukee Paulaa. Leena ja Pekka eivät missään nimessä kuitenkaan hyväksyneet Jarmon tekoa, mutta eivät hyväksyneet sitäkään, että Paula olisi liian hätäisin päätöksin päättänyt avioliittonsa.
Kts. Ruokalappu.
Jarmo oli yöllä vakuutellut Paulalle, että hän ei ole Liisaa kuristanut, sanoi kuka mitä hyvänsä. Paula käytti vammojen vuoksi Liisan lääkärissä. Paula piti asiaa tärkeänä, koska eron tullessa Jarmon väkivaltainen käyttäytyminen Liisaa kohtaan olisi tärkeää olla tiedossa.
En oikein vielä jaksa uskoa, että Paula oli eroamassa. Onko Paula ollut eromassa? Eihän eroamisesta ollut mitään puhettakaan ollut ennen kuin sitten aloimme kalistelemaan ruokalappu jutussa. Mutta se riita selvitettiin.
Paulan kertoman perusteella olin siinä käsityksessä, että Jarmo oli hakemassa useampaan kertaan avioeroa. Saapuessaan meille viikkoa ennen kuolemaansa, Paula oli pakannut autonsa ja saapui Liisan kanssa meille. Paulan puheista sain sen käsityksen, että Jarmo oli ilmoittanut heidän suhteensa olevan ohi.
Jarmo eikä Paula ole koskaan olleet hakemassa avioeroa. Kalistukseen riidoissa on kuulunut erolla uhoamiset puolin ja toisin. Kts. Riitely ja Vakavat riidat.
Jarmo oli myös ilmoittanut Paulalle, että hän ei tulisi erossa saamaan yhtään mitään. Ihmettelen Paulan puheita, miksi hän ei muka ymmärtänyt, että sellainen ei voisi olla mahdollista.
Milloin Paula on sanonut näin? Niin ihmetellään täälläkin.
Viimeksi eroamisesta oli kalisteltu luottamuspula riidan ensimmäisessä vaiheessa kevät talvella, ja silloin vielä yhdessä pähkäilimme näytösluontoisesti miten laittaisimme talon myyntiin.
Paula teki myös puheissaan selväksi sen, että jos hän vanhemmilleen asiasta jotakin sanoisi, niin he eivät kuitenkaan uskoisi. Ilmeisesti Paula oli jotenkin siinä käsityksessä, että ei häntä uskoisi kukaan muukaan.
Uskoisi mitä?
Paulan käydessä meillä viimeisen kerran, hän ei hyvin poissaoleva ja hermostunut. Muistan, että Paulalle soitti jokin lehtimies ja kyseli haastattelua. Puhelun jälkeen Paula jäi ihmettelemään sitä asiaa, että mitä siitä seurasi, jos hän olisi sanonut menevänsä edustustilaisuuteen yksin, tai jos hän oli sanonut menevänsä Jarmon kanssa. Paula siis pohti sitä, näkyisikö hänen avioliitonsa ongelmat ulkopuolisille.
Muistelen Paulan puhuneen jostain lehtimiehestä tiistaina, ennen kuin hän lähti viemään Liisaa Lempäälään.
Muistan sellaisen tapahtuman, kun Paula ja Jarmo olivat olleet yhdessä lomareissulla asuntoautolla. Samalla reissulla Jarmo oli tarttunut Paulaa kurkusta kiinni ja siitä olen jo puhunutkin. Samaisen reissun aikana Paula ja Jarmo olivat jättäneet vielä vauvaiässä olevan Liisan yksin asuntoautoon nukkumaan, ja lähteneet kaksistaan iltaa viettämään.
Kts. Asuntoauto episodi. Muistan tapahtuman myös. Liisan otimme kasseissani mukanani iltaa viettämään. Tarkoitan, ettei Liisaa ollut vielä olemassa. Eikä hän jäänyt asuntoautoon nukkumaan.
Paulan ollessa meillä Lisan kanssa, Jarmon kanssa syntyneen riidan vuoksi. Paula laittoi Liisan yksin nukkumaan meidän alakertaan ja meni itse yläkertaan nukkumaan. Paula ei yöllä herännyt, vaikka Liisa itki yksin vuoteessaan.
Liisa nukkui yleensä yksin ja rauhallisesti. Jos hänellä oli painajaisia, hän voi itkeäkin. Yleensä ne menevät ohi hyvin ilman lohdutustakin, jolloin uni voi taas jatkua. Tietääkseni yöt menivät myös Arvajalla kuten Hirsilässäkin ihan kivasti Liisalla. Paula oli äiti ja äiti tietää mitä tekee.
Paula kertoi myös, että Jarmo syytti häntä lapsettomuudesta. Jarmon puheista sain sellaisen käsityksen, että hän ei pitänyt lapsia mitenkään tarpeellisina tai välttämättöminä. Selvästikin lapsien läsnäolo ärsytti Jarmoa.
Olen Paulan aviomies ja rakastan (rakastin) Paulaa. En ole ikinä syyttänyt paulaa lapsettomuudesta. Me halusimme lapsia. Kun talo oli valmistunut, oli oiva tilaisuus jättää ehkäisy pois. Kaikki ei mene elämässä kuitenkaan aivan suunnitelmien mukaan. Liisa on meidän tapauksessa lottovoitto.
Toivon, että ette tietäisi mitä lapsettomuus on, varsinkin naiselle.. Millainen ihminen voi syyttää lapsettomuudesta partneriaan? Mies pääsee, kyllä sen yli. Naisella voisi olla tiukempaa.
Niin kuin olen kertonut Paula hiosti neuvotteluissa minua. Lapsettomuus voi myös tuhota parisuhteita. Vaikka naisella hormonit jyllää, ja jos lapsia ei kerta kaikkiaan voi saada, on elämästä haettava jotain muuta. Koska olimme realisteja, meidän piti myös prosessissa varautua siihen, että lapset eivät olisi välttämättömiä.
Lapsien läsnäolo ei ole ärsyttänyt Paulaa eikä Jarmoa. Odotamme kuitenkin hyviä tapoja ja hillittyä menoa. Kasvatuksella on siihen merkittävä osuus.
Paula taasen toi esille sitä, että jos hän ei ole lastenhoidossa tarpeeksi hyvä, niin häntä ei ole siihen tarkoitettukaan. Sellainen asia pisti erityisesti silmääni, että Paula käytti Liisaa kilpenä Jarmoa vastaan. Tarkoitan tällä sitä, että Paula kerrankin sanoi, että jos hän ottaisi Liisan mukaan, niin Jarmo ei suuttuisi niin helposti.
Paula oli hyvä äiti. Emme keskustelleet näistä. Arvostimme toistemme toimintaa. Jos on ollut tilanne päällä on totta, että Paula on nähnyt pääsevänsä helpommalla puheriitelyssä, mikäli Liisa on ollut paikalla.
Jarmo esitti kutsun Lisan synttäreille siten, että mikäli meillä ei ole parempaa tekemistä, niin tervetuloa. Selkeästi Jarmon käytös muuttui siinä vaiheessa, kun Liisan kaulassa oli mustelmat havaittavissa. Jarmo ei enää ottanut esim. katsekontaktia minuun lainkaan ja oli muutoinkin etäinen.
Anteeksi kutsun väärä muoto, toisaalta tässä oli petaamista sille, että sitä ei pitänyt ottaa vakavasti, jos emme olisi ehtineet teidän synttäreihinne. Vilskettä oli tulossa.
Kts. Katsekontakti. Etäisyyttä tulee väkisin jos aletaan toimimaan selän takana.
Paula oli aina sellainen, että hän jaksoi naureskella Jarmon jutuille, vaikka ne todellisuudessa olisivat olleet miten tyhmiä tahansa.
Paula kertoi Jarmon myös menettävänsä itsehillintänsä välillä aivan täysin. Mitään syytä ei siihen välttämättä edes tarvinnut. Paula kertoi Jarmon olleen väkivaltainen aivan suhteen alusta lähtien. Jarmon kanssa ei myöskään keskusteltu mistään parisuhteeseen liittyvistä asioista ja loppujen lopuksi Jarmo oli aina se, joka lopulta oli oikeassa.
Kts. Riidat, Fyysiset tilanteet.
Olisiko oikeassa oleminen häirinnyt liikaa, monessa asiassa varsinkin politiikkaan liittyvässä Paula usein kehui kuinka olin ollut oikeassa. Paula ja minä valmistauduimme asioihin edeltä ja se on poliittisella kentällä etu.
Mikäli olin neuvonut jotain, minua ei häirinnyt se minkä päätöksen Paula sitten teki, tärkeää oli itselleni, että Paula ottaa mielipiteeni vastaan.
Jarmo on osaltaan ollut kiinnostunut Paulan politiikan tekemisestä, välillä tuntui, että jopa enemmän kuin Paula. Jarmolle oli tärkeää Paulan menestyminen, mutta lopulta Jarmo ei ilmeisestikään pitänyt Paulan menestymisestä.
Olen aina ollut Paulan takana, teimme yhdessä lujasti töitä sen eteen. Ymmärsimme, että se rasittaa parisuhdetta. Sama asia kuin puolisot olisivat samassa työpaikassa töissä. Meillä oli kuitenkin 6 vuoden kokemus tästä ja avoin keskustelu yhteys tästä asiasta ilman riitelyä.
Arvostin Paulan kykyjä poliitikkona, ja olin ylpeä hänestä ja hänen menestymisestään.
Olenko aiheuttanut painetta? - en usko. Paula uskoi itseensä ja nautti politiikan tekemisestä. Meillä oli myös realistiset tavoitteet ja käsitykset.
Viime keväänä Paula toi esille sitä, Jarmo oli niin arvaamaton. Lisäksi Paula korosti sitä, että Jarmo ei saisi tietää keskusteluista, joita Paula oli parisuhteestaan muille kertonut. Puhuimme Paulan kanssa siitäkin, että miten Paulan tulisi suhtautua siihen, että tiesi Jarmon olleen väkivaltainen Liisaa kohtaan.
Kts. Fyysiset tilanteet.
Paula puhui sellaistakin, että he eivät laita kotona ruokaa. Ihmettelin asiaa kovastikin, koska olihan heillä pieni lapsikin. Ilmeisesti kummallakaan vanhemmalla ei ollut siihen aikaa.
Niin ja päivät olivat niin erilaisia. Viikonloppuisin teimme kyllä ruokaa.
Paula oli hyvin huolissaan myös ulkonäöstään. Sen asian hän teki selväksi, että politiikan tekeminen oli sitä mitä hän halusi tehdä ja sen parissa hän pystyi myös kunnolla rentoutumaan.
Paula kertoi, että vuosien aikana Jarmon väkivaltainen käytös oli lisääntynyt ja saanut rajumpia muotoja. Aluksi väkivalta oli ollut mm. tönimistä, mutta ajan kuluessa se oli muuttanut muotoaan ja Paulalle oli jäänyt niistä vammojakin. Tiedossani ei ole, että Paula olisi niiden vuoksi lääkärissä käynyt.
Kts. Fyysiset tilanteet.