Kerro outo muistamasi uni
Näin ehkä 10 -vuotiaana unta muotikuvauksista, joissa kuvattiin erityisesti alusvaatteita ja yöpukuja.
Ne pidettiin jonkin hienon rantahuvilan yläkerrassa. Se sijaitsi ehkä etelä-Ranskassa. Siellä oli iso huone, vaaleiden verhojen siilaama utuinen valaistus ja tyylikäs, rauhallinen tunnelma. Kalusteina oli joitakin tyylihuonekaluja, kuten lipastoja ja tuoleja.
Ilmapiiri oli liki raukea.
Mallit olivat pitkätukkaisia, kauniita naisia. Jollakulla oli pitkä silkkinen aamutakki. Hän sovitti helmikoruja korviinsa. Kuvausten alkua odoteltiin, en siis nähnyt varsinaisia fotosessioita. Eräänlainen mallien johtajakin oli paikalla.
En kävellyt huoneeseen, vaan leijailin jotenkin ikkunan tai parvekkeen kautta. Paikalla olijat eivät huomanneet minua. Olin vain katselija.
Tässä vaiheessa elämääni en ollut nähnyt edes tv:stä mitään vastaavaa, mutta se oli hyvin realistista. Lehdissä saattoi olla mainoksia, muttei tällaisessa miljöössä kuvattuja.
Kommentit (3)
Minulla oli romanttinen suhde Riikka Purraan, suuteloimme ja lähdimme jollekin jokiristeilylle johonkin Keski-Eurooppaan. Olin hyvin, hyvin, hyvin hämmentynyt koko päivän, mutta illalla tuli onneksi muistaakseni Eu-vaali-tentti, jossa Purra raivosi ylimielisenä normaaliin tapaansa - lumous poistui.
Päätin vähentää politiikan seuraamista, olen muutenkin hengaillut unissani useiden poliitikkojen kanssa.
Näin jokin aika sitten unta että synnytin kaksoset - tytön ja pojan. Synnytys oli kivuton, enkä unessa tiennyt olevani raskaana. En ole enää lapsentekoiässä. Hassu uni.