Annatteko nuorenne valita opiskelupaikkansa vapaasti, vai autatteko alan valinnassa?
Nykyään voi kuitenkin hakeutua vielä opiskelemaan sellaisia aloja, joiden työpaikkamäärät tulevat romahtamaan lähivuosina. Nuoret eivät tätä asiaa ymmärrä ja heidän käsityksensä työelmästä voi olla hyvin vääristynyt.
Korkeakoulussa tai yliopistossa voi opintotuella opiskella vain yhden tutkinnon. Sen jälkeen tukikuukausia on jäljellä vain vähän. Ensikertalaisten suosiminen on myös tehnyt alan vaihtamisesta hyvin vaikeaa.
Opiskeltava ala pitääkin nykyään valita entistä tarkemmin. Vääriä valintoja ei pääse välttämättä enää korjaamaan.
Kommentit (3)
Paljon vuosien varrella keskusteltiin eri ammateista ja koulutuksista, mutta ihan itse nuori koulutusalansa valitsi.
Jokainen sitä tulevaisuutta itselleen tekee, ei vanhemmille. Pääasia on , että on joku ammatti jotta saa helpommin töitä.
Kerroin teinille, miten mikäkin valinta vaikuttaa tulevaisuuteen ja itse saa tehdä päätöksensä yhteishaussa. Hakee hyviin lukioihin.