Pohjois-Korean seuraava hallitsija on Kim joku
"Varoitus: Vallankaappaus tekeillä Pohjois-Koreassa"
"Pohjois-Korean johtaja Kim Jong-unin uskotaan nimenneen 13-vuotiaan tyttärensä Kim Ju-aen seuraajakseen, mikä saattaa laukaista verisen valtataistelun hänen perheensä sisällä, kertoo The Telegraph."
"Entinen Etelä-Korean Ison-Britannian-suurlähettiläs ja Soulin tiedustelupalvelun apulaisjohtaja Rah Jong-yil varoittaa, että Ju-ae saattaa kohdata vastustusta kunnianhimoiselta tädiltään, Kim Yo-jongilta, joka nauttii merkittävää poliittista ja sotilaallista tukea Korean työväenpuolueessa."
https://www.iltalehti.fi/ulkomaat/a/11fba7d9-6842-4bd8-ab48-25d7570a1bcf
Jos siis nykyinen hallitsija Kim Jong-un esim. vedätyttää siskonsa Kim Yo-jongin jojoksi, seuraava itsevaltias on Kim Ju-ae. Se mitä Kim Yo-jong joutuisi tekemään päästäkseen valtaan veljensä tilalle, jää nähtäväksi. Historia kuitenkin osoittaa, että siellä voidaan pelata todella kovaa peliä jossa ihmishenki on halpa kuin saippua.
Kommentit (3)
Valtataistelun hävinnyt voi joutua esim. maistamaan IT-tykin ammusta suorasuuntauksella päin pläsiä. Hieno maa.
Kauan eläköön ydinaseeton Suomi! Tosin ei eletä kovin kauaa ilman ydinasetta.
Eiköhän se se tytär ole, kun pomo niin sanoo.