Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Rällätäänkö kaikki piloille?

Vierailija
15.02.2026 |

Meinaan vaan, kun kaupungissa tässä joitakin vuosia sitten vaihtui johtajistoa, kaupunginjohtajaa myöten, ja sen jälkeen alkoi hirveä tonttien myynti omakotitalorakentamiseen, rivitalorakentamiseen ja kerrostalorakentamiseen. Sinänsä kaupungilla itsellään ei ole mitään työpaikkatarjontaa, vaan tämä asujaimiston kasvatus tulee lähimmän pikkasen isomman kaupungin kautta.

No, mutta kun niitä tontteja jaetaan ja myydään, niin siinä jää luontoa rakentamisen alle. Ja sehän ei yksistään riitä, että asujaimistolle asuntoja, vaan heille pitää myös järjestää viihdykettä. Ja se viihdyke tulee myös luonnon kustannuksella. Eli tehdään ns. luontopolkuja vielä jäljelle jääneseen vapaaseen luontoon - no, tietysti mitä välii, kun sinne mettiin ja luontoon menisivät kuitenkin omin päin kuljeskelemaan pyörineen, koirineen ja niin edelleen. Sitten ne mitä on ollut ennen näitä uusasujaimistoja, niin niitä ruvetaan markkinoimaan kunnan taholta mm. jonkin tähän asti harvalukuisen porukan käyttämän reitin varrelle harrastajien toimesta perustettua lintujen talviruokintapistettä - "mukava paikka käydä tirppoja katselemassa" - ja siellä sitten parveillaan koirien ja kännykameroiden kanssa niitä tirppoja häiritsemässä. Eipä ole tälle talvelle vielä ilmoiteltu viiksitimaleistakaan havaintoja.... Noo, onko rauha mennyt? Ja joku isompi luonnotilainen alue piiritetään joka puolelta sillä uusasujaimistolla - kun ei luonnonsuojeltuun tilaan muuten saatu mennä, niin nyt sitten piiritetään joten lopulta se luonnonsuojeltukin on piloilla, ja joku - mun mielestä pölvästi - ehdottelee vieläpä, että tehdään sinne metsään ihan vasiten esim. polkupyöräilijöille reittejä. 

siis nää markkinoijat ja ehdottelijat!

No, ei se mitään. Mitäpä tästä kannattaa hikeentyä.... antaa mennä vaan... piloille menevät!

 

Ja tämä havainto yhdeltä alueelta: Kun niitä omakotitaloasujia alkoi tulla, niin tuota, yks mettäpläntti joutui heti muutostilaan... ja kohdattua tuli näitä koriensa kanssa retkeilyasusteissa kulkeviin naisiin... Siis ne oli ihan niin kuin sellaisella asenteella, että he löysivät nyt kivan, että ennemmin kukaan ei ole tätäkään aluetta niin kuin käyttänyt luonnossa kulkemisen tarkoituksessa... ja sitten tuli se perustettu polku, jonne sitten raijataan kaikenlaista rojua... Mut eläimet kaikkoaa..... Ihmisen paikka! Siis "me löydettiin kiva paikka, ai että, kukaan muu ei varmaan koskaan ole tätä hoksannutkaan" - juu, te hoksasitte mutta veitte paikan arvon!

Kommentit (0)

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: kahdeksan yhdeksän viisi