Pam Bondi, USA:n oikeusministeri
https://www.thedailybeast.com/thomas-massie-roasts-pam-bondi-for-her-at…
AI Overview
Yhdysvaltain oikeusministeri
Pam Bondi herätti huomiota ja voimakasta kritiikkiä 11. helmikuuta 2026 käydyssä edustajainhuoneen oikeusasiainvaliokunnan (House Judiciary Committee) kuulemisessa, jossa hän käytti apunaan valmisteltuja muistikortteja (tai lappuja), jotka sisälsivät hyökkäyksiä demokraattipoliitikoita vastaan.
Tässä ovat keskeiset havainnot Bondin muistikorteista ja kuulemisesta:
"Burn Book" ja valmistellut herjat: Bondin raportoitiin käyttäneen binderia eli kansiota, joka sisälsi etukäteen kirjoitettuja loukkauksia ja hyökkäyslinjoja demokraattiedustajia vastaan, jotka kysyivät häneltä vaikeita kysymyksiä Trumpin hallinnon toiminnasta Jeffrey Epstein -tapaukseen liittyen.
Epstein-tiedostojen hakuhistoria: Yksi kohutuimmista papereista oli otsikoitu "Jayapal Pramila Search History" (edustaja Pramila Jayapalin hakuhistoria). Tämän katsottiin osoittavan, että oikeusministeriö (DOJ) seurasi kongressiedustajien tekemiä hakuja Epstein-dokumenttien tietokannasta, mikä herätti syytöksiä "pelottavasta" vakoilusta.
Henkilökohtaiset hyökkäykset: Kun demokraatit esittivät kysymyksiä, Bondi turvautui usein muistikortteihinsa ja hyökkäsi kysyjien kimppuun, kutsuen esimerkiksi edustaja Jamie Raskinia "washed-up loser" -nimityksellä.
Republikaanien tuki: Republikaaniedustajat antoivat Bondille aikaa vastata demokraattien kysymyksiin, ja jotkut pyysivät häntä lukemaan muistikortiltaan valmiita tilastoja tai kommentteja.
Kritiikki: Menettelyä kuvailtiin "naurettavaksi" ja Bondia syytettiin epäasiallisesta käytöksestä, kun hän ei vastannut asiallisesti kysymyksiin Epstein-aineiston viivästyneestä luovuttamisesta tai uhrien suojelusta.
Kuuleminen oli erittäin tulenarka ja osoitti syvää kuilua osapuolten välillä Jeffrey Epsteinin aineiston käsittelyssä.
Kommentit (9)
Youtubessa on paljon videoita tuosta kuulemisesta, onpahan uskomaton tyyppi!
Tämä oli oikeasti miltei kiusallista katsottavaa. Bondi yritti olla aggressiivinen, mutta oikeasti näytti olevan ihan yhtä hämillään ja avuton, kuin johtajansa taannoin kakattuaan housuihinsa suorassa lähetyksessä.
Vierailija kirjoitti:
Onko Trumpin hallinnossa ainoatakaan normaalia poliitikkoa? :D
Ei. Se on kuin apinalauma joka kilpailee Trumpin suosiosta siten kuka osaa heittää eniten paskaa.
Joku kommentoi, että Bondi esiintyi yhden hengen yleisölle.
Varmaan ymmärrettävää sikäli, että hänen ainoa mahdollisuutensa selvitä on presidentin armahdus.
Vierailija kirjoitti:
Joku kommentoi, että Bondi esiintyi yhden hengen yleisölle.
Varmaan ymmärrettävää sikäli, että hänen ainoa mahdollisuutensa selvitä on presidentin armahdus.
Mahtaako Trump säilyä virassa niin kauan, että ehtii armahtaa?
Trumpin päivät ovat luetut. Tämä tilanne on sille liikaa ei tule terveys kestämään.
Vierailija kirjoitti:
Onko Trumpin hallinnossa ainoatakaan normaalia poliitikkoa? :D
EI ole montaa. Bondilla on hullun kiilto silmissä ja käyttäytyi viimeisimmässä senaatin kuulemisessa iahn päin helvettiä. Rubio taitaa olla ainoa järkevä koko porukassa. Jolla on edes jonkinlaiset käytöstavat.
Vierailija kirjoitti:
Vierailija kirjoitti:
Onko Trumpin hallinnossa ainoatakaan normaalia poliitikkoa? :D
Ei. Se on kuin apinalauma joka kilpailee Trumpin suosiosta siten kuka osaa heittää eniten paskaa.
Tai sitten kaikki Trumpia myöten ovat marionetteja joiden on tanssittava kulloinkin määrättyä ripaskaa.
Muistakaa: todellisten rahoittaja-vallankäyttäjien kasvoja meille ei näytetä, he toimivat näkymättömissä. Jos tämä saadaan muutettua kaikki muuttuu.
Onko Trumpin hallinnossa ainoatakaan normaalia poliitikkoa? :D