Taksinkuljettajana työskennellyt ulkomaalaistaustainen mies puukotti irakilaistaustaisen miehen erityisen raaasti
Puukottaja oli kertonut useille henkilöille aikeistaan tappaa uhri.
MURHA Taksinkuljettajana työskennellyt ulkomaalaistaustainen mies puukotti irakilaistaustaisen miehen erityisen raaasti Tampereella viime vuoden maaliskuussa. Teon syynä oli mustasukkaisuus. Puukottajalle luettiin syyte murhasta.
Taksikuski oli suunnitellut tekoaan kuukausia. Hän yritti ostaa asetta verkossa. Asekaupat eivät toteutuneet, ja muutamaa päivää ennen tekoa hän osti puukon retkeilytarkoitukseen. Päivää ennen tekoa hän muutti samaan taloon, missä uhri asui, suoraan tämän yläpuolelle.
Tekopäivänä taksikuski, uhri ja tämän kumppani osuivat samana aikaan Keskustorille, kukin omissa autoissaan. Taksikuski lähti seuraamaan uhrin ja tämän kumppanin autoja. Näsijärvenkadulla hän ajoi rinnalle ja viittoi tulevaa uhriaan ja tämän kumppania ajamaan tien sivuun.
Taksikuskin vihanpidon kohde nousi autostaan ja tuli taksimiehen luokse. Taksimies kävi välittömästi kimppuun ja iski uhriaan 36 kertaa puukolla. Uhri menehtyi kaulan, rintakehän ja vatsan alueen pistohaavoihin ja niistä aiheutuneeseen verenvuotoon ja ilmarintaan.
Syytteen mukaan teko on tehty vakaasti harkiten. Puukottaja oli kertonut useille henkilöille aikeistaan tappaa uhri, koska tämä oli alkanut seurustella hänen entisen avopuolisonsa kanssa. Uhrin naisystävä on kantasuomalainen nainen. Edellisestä liitostaan uhrilla oli kolme pientä lasta, jotka jäivät isättömäksi.
Taksikuski kiistää murhan. Vastaajan mielestä kyseessä on korkeintaan pikaistuksissa tehty tappo. Syyttäjä vaatii 27-vuotiaalle miehelle elinkautista vankeusrangaistusta murhasta.
Kommentit (4)
Vierailija kirjoitti:
Tuo ex- vaimo yksi 2016 vuoden julkkissuvakeista, harmi ettei häntäkin puukotettu
Oliko Marjaana t?
Vierailija kirjoitti:
Tuo ex- vaimo yksi 2016 vuoden julkkissuvakeista, harmi ettei häntäkin puukotettu
Kuka??
Tuo ex- vaimo yksi 2016 vuoden julkkissuvakeista, harmi ettei häntäkin puukotettu