Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Salilla ilman tarkkaa ohjelmaa?

Vierailija
26.01.2026 |

Mulla on kokemusta mulle tehdystä saliohjelmasta, tilatusta saliohjelmasta ja jostain rakennetusta saliohjelmasta. Jossain vaiheessa homma on aina hiipunut.

 

Tällä yrittämällä filosofiani on vähän sellainen, että suhtaudun saliin kuin hampaiden pesuun. En erityisemmin nauti siitä, mutta tiedän mitä käy jos en ollenkaan treenaa, joten aikataulutan elämäni niin että pääsen salille 2-3 x viikossa. Teen koko kroppaa, mutta en aina tiettyjä juttuja. Voin esim. tehdä joko jalkaprässiä, kyykkyjä tai reiden koukistus-/ojennuslaitetta. Pyrin siihen, että teen pari sarjaa alakropalle ja pari yläkropalle (työntävät ja vetävät) ja vatsa ja selkä.

 

Valitsen tavan vähän intuitiolla sen mukaan, mikä milloinkin huvittaa ja missä nurkassa sattuu kulloinkin olemaan kivasti tilaa. 

 

Tavoitteeni on pysyä toimintakykyisenä ja energisenä keski-iässä, ei niinkään kehittää ulkonäköä tai painoa. Onko tässä mitään järkeä? 

 

 

Kommentit (6)

Vierailija
1/6 |
26.01.2026 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kaikessa liikunnassa on järkeä, kunhan sitä tekee.

Vierailija
2/6 |
26.01.2026 |
Näytä aiemmat lainaukset

Voit tehdä ihan mitä huvittaa, mutta mitään erityisiä tuloksia sillä ei saa aikaan. 

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/6 |
26.01.2026 |
Näytä aiemmat lainaukset

Minusta ihan mikä vain missä tulee hiki, on hyväksi verrattuna sohvalla löhöämiseen. Samalla tyylillä vedän itsekin.

Vierailija
4/6 |
26.01.2026 |
Näytä aiemmat lainaukset

Vierailija kirjoitti:

Voit tehdä ihan mitä huvittaa, mutta mitään erityisiä tuloksia sillä ei saa aikaan. 

 

Kyllä tuolla tavalla kuitenkin ap:n tavoite täyttyy. Sehän oli tämä: "Tavoitteeni on pysyä toimintakykyisenä ja energisenä keski-iässä"

Vierailija
5/6 |
26.01.2026 |
Näytä aiemmat lainaukset

Vierailija kirjoitti:

Voit tehdä ihan mitä huvittaa, mutta mitään erityisiä tuloksia sillä ei saa aikaan. 

 

No ap:han sanoi, että tarkoitus on pysyä energisenä ja toimintakykyisenä, ei kehittyä maksimaalisesti tai treenata ulkonäön vuoksi.

 

En tiedä minkä ikäinen olet ja paljonko sitä salitaustaa on, mutta kyllä tuolla pysyy toimintakykyisenä. Varsinkin jos haastaa itseään. Itselläkin treeniohjelmat alkaa maistua puulta hyvin nopeasti, joten monesti teen salilla sitä, mikä sattuu sinä päivänä huvittaan. Toki yritän suunnitella hieman etukäteen, ettei salilla tarvitse päättää aina seuraavaa liikettä. Yleensä teen kyykkyvariaation tai mavevariaation ja sit jotain extraa. Ja intensiteetti sen perusteella, mikä on vireystaso sinä päivänä. Välillä kovempaa, välillä löysemmin.

Oma tavoite on ylläpitää saavutettua lihamassaa ja voimatasoja. Välillä treenaan progressiivisemmin, jolloin saattaaa numerot nousta vähän enemmän.

Vierailija
6/6 |
26.01.2026 |
Näytä aiemmat lainaukset

Minusta tietyt raamit kannattaa olla, että treenaa kaikkia lihasryhmiä, mutta muuten voi mennä fiiliksen mukaan. Itse entisenä kilpaurheilijana en salilla tee minkään ohjelman mukaan. Käyn kerran viikossa tekemässä koko kropan salin. Teen liikkeet fiiliksen mukaan, mutta treenaan alakropan, yläkropan ja keskikropan joka kerta.


Minusta joku suuntaa antava punainen lanka kannattaa olla, mutta ei tarvitse olla mitään ohjelmaa. Ja sen verran kannattaa miettiä, että tekee vatsalihaksia myös. Eli jos teet penkkiä, teet myös yläselän lihaksia jne, ettei vain toinen puoli vahvistu.

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: kolme kahdeksan seitsemän