Niin että OmaPostiin tuli sitten Trafin autoverolasku, olen sen maksanut jo kolme kertaa mutta aina vaan appi sanoo että maksamatta
Tämä OmaPosti on maailman toiseksi huonoin sähellys, sen voittaa vain Finnairin sähellys.
Ensiksin, Gmailliini tuli ilmoitus, että OmoPostiin on tullut kirje, siis OmaPosti appi ei osaa ilmoittaa saapuneesta kirjeestä, kuten Gmail appi osaa.
Kirje oli tuo lasku jonka voi yrittää maksaa OmaPosti sovelluksessa. Maksamisosio ei kuitenkaan näytä siltä että siinä voisi mitään maksaa, mutta kuhan tökkäilee eri puolille ruutua niin sitten aukeaa laatikko jossa voi valita maksutavan. Valitsin spankki, jolloin se pkl kysyi että mikä on sopimusnumeroni spankissa, se löytyi sitten ihan vartissa.
Siten maksaminen vaikutti sujuvan hyvin, mutta päädyin kuitenkin siihen aivan samaan kohtaan mistä aloitin, että -maksa-. Ajattelin että jotain meni vinoon ja maksoin uudelleen mutta päädyin sitten taas siihen aivan samaan kohtaan mistä aloitin, että -maksa-. Ja siten vielä kerran uudestaan. Ja vieläkin kirkuu että -maksamatta-.
Kommentit (6)
Omapostin ilmoitusasetuksissa voi laittaa ilmoitukset päälle kohtiin 'Uusi kirje saapunut' ja 'Uusi lasku saapunut'.
Ja jos se laskun maksaminen on noin vaativaa, niin mene nyt hyvä ihminen Trafin sivuille ja maksa lasku siellä.
Katsopa sieltä Trafin sivuilta, onko se lasku maksamatta vielä. Sitten, jos se on maksamatta, tarkista maksutiedot laskusta ja naputtele lasku omaan verkkopankkiisi. Ja tilaa samalla e-lasku, niin ei tarvitse enää jatkossa tapella OmaPostin kanssa.
Jotenki ei tulis itelle mieleenkään maksaa laskuja Postin sovelluksessa, mutta kukin tavallaan.
Vierailija kirjoitti:
Jotenki ei tulis itelle mieleenkään maksaa laskuja Postin sovelluksessa, mutta kukin tavallaan.
Mä oon maksanu kaikki hammaslääkärimaksut sitä kautta ja hyvin on onnistunut.
Pitää olla myös tarkkana ettei käytä Trafin vanhaa tilinumeroa ja viitenumero on oikein.
Mitäs anoppi sanoo?