Ystäväparin epähygieeninen elämä tuholaisten keskellä
Pitäisitkö tätä iljettävänä? Miten suhtautuisi?
Minulla on ystäväpari joilla on todettu loisia kotona, turkiskuoriaisia. Pariskunnan toinen osapuoli haluaa hoitaa asian ilman myrkytystä koska jännittää asioida vuokranantajan kanssa ja toisin alla oleva osapuoli sallii tätä järjettömyyttä, koittavat kotikonstein hillitä tilannetta. Noh, olisi kai vielä normaalin puolella - mutta eivät ole käyneet läpi koko asuntoa kauttaaltaan vain vaan osan asuntoa ja ovat luottavaisia ettei muualla huoneissa ole missään ole kun näy!!! Ovat siivonnut vaan ne huoneet joissa ötököitä näkyi.
On kuulemma tilanne hallussa kun ei silmämääräisesti näy -mietin ihmeissään että eikö tule mieleen että tilanne saattaa muhia toisissa huoneissa isossa asunnossa jota ei ole vuosiin kunnolla siivottu.
Olen todella huolissaan siitä osapuolesta jonka läheisempi ystävä olen. Minusta tämä tapa elää sotkussa, hoitaa tämä tuholaisasia näin huolettomasti on mielenterveysongelmaan viittaavaa??? Minusta tämä on epäterveellistä lapsillekin.
Lapsiperhe kyseessä.
Olen vuosia ollut ihmeissään heidän joistain hygienia-jutuista mutta nyt on mennyt niin pitkälle että en uskalla mennä kylään enkä kutsua omaan kotiin, jos kuljettavat mukanaan turkiskuoriaisia. He sanoo itse että loisia on monissa vanhoissa taloissa - mutta totuus on se että huonosti hoidetuissa taloissa näitä vaan on.
Mietin että mitä tässä tehdä - en enää luota heihin koska minusta nyt on arviointikyky mennyt aivan sekaisin näillä. Enkä ymmärrä sitäkään että tieten tahtoen pask**vat jonkun omistaman asunnon, vuokran antaja lle pitäisi ilmoittaa??
Kommentit (9)
Onhan ne inhottavia ja eroon pitäisi päästä, mutta eivät nyt kuitenkaan mitenkään ihmiselle vaarallisia. Ja totta on, että usein näitä vanhoissa taloissa esiintyy. Mieluummin kuitenkin turkiskuoriaiset, kuin vaikka rotat tai luteet.
Turkiskuoriaiset eivät ole loisia, vaan itsenäisiä tuhohyönteisiä.
Kuoriaisista pitäisi ilmota isännöitsijälle, koska ne tulevat viemärien ja seinänrakojen kautta naapuriasunnoista.
Suosittele sheivaamaan, lähtee satiaiset.
Omistatko asunnon, jossa he asuvat? Asutko heidän kanssaan? Tuovatko he turkiskuoriaisia tai muita tuholaisia mukanaan teille? Jos vastaus kaikkiin edellä mainittuihin on "ei", niin anna olla. Itse voit vetää sen rajan, että et mene heille käymään, tai jopa että he eivät ole tervetulleita teille, mutta sen lisäksi et paljoakaan muuta voi tehdä. Keskustella toki, mutta jos se tuntuu hankalalta, tai ei anna toivottua lopputulosta, niin anna olla. Jos lasten hygieniassa ja/tai huolenpidossa on puutteita, aina voi tehdä huoli-ilmoituksen sosiaaliviranomaisille.
Ap, vaikutat hysteeriseltä ja neuroottiselta.
Jos asuu kerros- tai rivitalossa, kaikki asunnot on myrkytettävä, muuten ei pääse kuoriaisista eroon.
Vierailija kirjoitti:
Ap, vaikutat hysteeriseltä ja neuroottiselta.
Joo, totta että on todella epänormaalia olla huolestunut että jotkut elävät läävässä ötököiden keskellä missä asuu kasvavia lapsia ja saattavat kuljettaa mukanaan muuallekin omaisuutta=vaatteita nakertavia ötököitä - vain nyky-Suomessa voi olla näin aivottomia aikuisia ihmisiä.
Kuten todettu, turkiskuoriainen ei ole loinen. Eivätkä kuoriaiset ole epäterveellisiä lapsille, tuskin ne lapset niitä syö. Ja kyllä, vaikutat hysteeriseltä. Miksi sinä meuhkaat ystäviesi huushollista, eivät ne kuoriaiset sieltä sun kotiisi lennä. Et sinä voi muuta kuin neuvoa että koko kämppä on siivottava hyvin ja tarvittaessa myrkytettävä, jos eivät sitä tee niin ei sun hysteria asiaa miksikään muuta.
Turkiskuoriainen ei ole loinen.