Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

HS: Frank Zappa ennusti jo 40 vuotta sitten, mitä Amerikassa tapahtuu

Vierailija
14.01.2026 |

Frank Zappa varoitti kristillisen äärioikeiston poliittisesta vallasta jo vuonna 1986.

 

Hän väitti, että amerikkalaisen demokratian suurin uhka ei ole suinkaan ulkopuolinen, se kammottu kommunismi. Zappan mukaan republikaanipresidentti Ronald Reaganin toisella kaudella Yhdysvaltain suurin uhka on sisäinen, uskontoa hyväksi käyttävä ja yhteiskunnallista vaikutusvaltaa keräävä kristillinen äärioikeisto.

 

Frank Zappa pelkäsi kristillisen äärioikeiston kasvavaa poliittista valtaa ja uskonnon käyttämistä lakien perusteena.

 

Kommentti | Frank Zappa ennusti jo 40 vuotta sitten, mitä Amerikassa tapahtuu

https://www.hs.fi/kulttuuri/art-2000011703849.html

Kommentit (6)

Vierailija
1/6 |
14.01.2026 |
Näytä aiemmat lainaukset

oli parempi ennustaja kuin muusikko. Olen yrittänyt sitä oikeesti kuunnella mutta ihan jäätävää paskaa on.

Vierailija
2/6 |
14.01.2026 |
Näytä aiemmat lainaukset

Fiksu mies.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/6 |
14.01.2026 |
Näytä aiemmat lainaukset

Hyvähän se on että mitkä tahansa voimat laittavat häiriköitä kuriin. Neokonnat ovat juurisyy, libefaali ros k a väki ennemminkin seuraus.

Vierailija
4/6 |
14.01.2026 |
Näytä aiemmat lainaukset

Hienoa että ihmiset ovat alkaneet taas ajattelemaan ja etsimään erilaisia näkökulmia tämän päivän tapahtumiin. Propsit toimittajalle.

Vierailija
5/6 |
14.01.2026 |
Näytä aiemmat lainaukset

vaoittiko hän myös juutalaisten vallankaappaus hankkeista?

Vierailija
6/6 |
14.01.2026 |
Näytä aiemmat lainaukset

Hän ei ollut hölmöläinen. Hän muutenkin väitteli asioista telkkarissa mitä nykyään tapahtuu. Toimittajat nauroi ja vähätteli. 

Lärry King. David Letterman, Dick cavet on myöntänyt tämän, että oikeassahan se oli jo 70-luvulla

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: kaksi kahdeksan neljä