Mulla on huono hetki, voisiko joku kuunnella
Taloushuolia
Kumppani mykkäkoulussa
Turvaverkko on ohut
Ei ketään kelle laittaa viestiä tai puhua
Kommentit (10)
Millaisia taloushuolia sinulla on?
En mä tiedä miten tästä eteenpäin
Ap
Niin mullakin, vain koira seurana. Taino on mulla teinit jotka valittaa ja tappelee koko ajan. Nytkin mietin mistä rahaa ruokaan enkä tiedä jaksanko huomiseen.
Elämä on sellaista. Puhu toki tänne, mutta raha ja rakkaushuolet ovat aina läsnä täällä maan päällä. Olemme poispotkittuja Paratiisista, koska esivanhempamme valitsivat kuunnella Käärmeen ääntä eivätkä Luojan ääntä. Tämä on sitä Paratiisin ulkopuolista aikaa vielä, missä elämä on epätäydellistä. Yritä jaksaa ja ota välillä itsellesi hetkiä, jolloin rentoudut etkä mieti kumppaniasi ja rahahuolia. Kyllä Jumala tietää, mitä sinä todella tarvitset. Rentoudu, hyvä ihminen.
Vierailija kirjoitti:
Millaisia taloushuolia sinulla on?
Mä oon eläkkeellä mies osatöissä 2pvä viikko. Muuten työtön. Ei hae töitä tms...odottaa vaan että nykyinen työpaikka ottaa kokopäiväiseksi. En tiedä pajon on jäljellä hänellä ansiosidonnaisia päiviä. On ainakin vuoden ollut lomautettuna. Nyt asunto alkaa lahota ja jotain pitäisi tehdä, myydä ,korjata tms. Me ei saada lyhennysvapaata enää ja mies haluaa vaihtaa asuntolainan eri pankkiin. 50 000. Suuttui kun en suostunut antamaan sos.turvatunnustani
Ap
Osaatko arvioida, milloin mykkäkoulu päättyy? P
Kiitos kun vastasit ap. Yleensä auttaa tuohon rahahuoliin kun luo budjetin. Tulot ja menot vaikka kuulostaakin tylsälyä. Paljonko eläkettä tulee? Onko siitä mahdollista säästää? Eläke on hyvä säännöllinen tulo.
50ke asuntolainaa on onneksi aika vähän kokonaisuudessaan, ei hätää. Laina kannattaa kilpailuttaa jos on korkeat kiinteät kulut lainasta. Samalla voi tiedustella mahdollisesta remonttilainastakin. Nyt ei ole paras aika myydä kiinteistöjä, joten korjaukset voisi olla järkevämpää.
Työttömyys/lomautus on lamauttavaa(kokemusta on). Työnhaku hankalaa tällaisena aikana. Tehkää yhdessä tiiminä suunnitelma miten voitte parantaa taloutta lyhyellä tähtäimellä. Toivon sinulle kaikkea hyvää sknulle ja paljon voimia! Asioilla on yleensä taipumus järjestyä.
Voi voi niin niin voi ei jaxuhalit...
Soita auttavaan puhelimeen,on kai niitä.
Seurakunnan diakonia,soita aamulla.