Usein ihminen, joka ei suutu tai pahoita mieltään pienistä asioista, on sellainen, jolla on yhdistelmä useita tekijöitä
Jotkut ihmiset ovat synnynnäisesti rauhallisempia vähemmän reaktiivisia.
Heidän hermostonsa ei hälytä yhtä herkästi, joten pienet ärsykkeet eivät tunnu suurilta.
Tämä ei tarkoita, etteivät he välittäisi vain sitä, etteivät he ota kaikkea henkilökohtaisesti.
Kun on nähnyt isompia kriisejä, pienet harmit eivät tunnu yhtä painavilta.
Moni ei-pienistä-suuttuja on opetellut:
tunnistamaan omat tunteensa
säätelemään reaktioitaan
erottamaan asian ja oman arvonsa toisistaan.
He eivät tukahduta tunteita, vaan käsittelevät ne nopeasti ja rakentavasti.
Jos oma arvo ei ole jatkuvasti uhattuna, kritiikki, kiire tai toisten töksähdykset eivät satu yhtä syvältä.
Tällainen ihminen ajattelee herkästi:
Tämä kertoo enemmän toisesta kuin minusta.
Moni on tietoisesti päättänyt:
mihin asioihin reagoi
mihin ei kannata käyttää energiaa
Kyse ei ole välinpitämättömyydestä vaan rajoista.
Ihminen, joka ei pahoita mieltään pienistä, ei ole tunteeton eikä aina valmis.
Usein taustalla on:harjoittelua
erehdyksiä
aiempaa herkkääkin vaihetta.
Ja päinvastoin: ihminen, joka suuttuu pienistä, ei ole heikko usein hän on vain ylikuormittunut, epävarma tai väsynyt.
Kommentit (7)
Niin, sellaisen henkilön nimi on mies.
Valitse taistelusi on oikein kelpo neuvo tilanteeseen kuin tilanteeseen
Tai sitten on vain elänyt niin pitkään ettei jaksa joka jutusta pillastua, kun ei siitä yleensä edes mitään hyötyä ole.
Hän tunnistaa omat tunteensa ja ajatuksensa eikä hätkähdä niistä. Kaikkea ei tarvitse purkaa ääneen, koska hän osaa käsitellä asioita sisäisesti.
Hän pystyy palaamaan tilanteisiin mielessään:
Miksi reagoin noin? Mitä toinen mahdollisesti tarkoitti?
Tämä auttaa erityisesti ihmisten välisissä kohtaamisissa.
Kaikkea ei sanota heti. Hän osaa odottaa, rauhoittua ja antaa tunteen mennä ohi ennen kuin tekee johtopäätöksiä tai toimii.
Hän ei tarvitse jatkuvaa ulkopuolista vahvistusta tai hyväksyntää. Oma arvio tilanteesta riittää usein.
Kaikkea ei tarvitse ratkaista heti eikä kaikesta tarvitse saada toisen mielipidettä. Epävarmuutta kestetään.
Sitten vasta kannattaa pelätä kun valheenpaljastuskoje alkaa vetää suoraa viivaa ja kyseinen henkilö sanoo "not without incident"
Kun harvoin suuttuva ihminen suuttuu, silloin on oksat pois ranskanleivästä. Ei kannata testata missä raja kulkee, et halua tietää mitä sen takaa löytyy.
Voi olla myös niin, että henkilö oikeasti loukkaantuu ja reagoi voimakkaasti sisäisesti, muttei näytä sitä millään lailla ulospäin. Hän voi hiljaa kärsiä itsekseen, vaikka muut luulevat, että kaikki on hyvin.