Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Kertokaa oudoista sairauksista tai oireista

Vierailija
08.01.2026 |

Tai ei niin oudoista, mutta mitkä jääneet mieleen ja mihin ei syynä kuitenkaan tapaturma tai flunssa. 

Itselläni esim. (90-luvun alku). ihan helvetillinen  särky käsivarressa. Mikä se luu nyt onkaan kyynärpäästä olkapäähän. Siis tosi paha eikä 3 Buranaa vienyt särkyä kun vähön. 
En nyt heti juossut lääkäriin ja meni pois parissa päivässä, mutta muistan sen, koska outo särky ja ei liittynyt flunssaan tai mihinkään ja harvemmin niin kova särky, että burana ei auta. 

Lisäksi oli myös aikuisiällä (90-luvun alku)kerran tosi kova korvasärky. Sekään e liittynyt nuhaan tai flunssaan ja joku puuduttava tippa vsin tehosi. Meni pois päivässä. En käynyt lääkärissä. 

Kommentit (5)

Vierailija
1/5 |
08.01.2026 |
Näytä aiemmat lainaukset

Oikea käsivarsi ja oikea korva. Muistan koska muistan miten makasin kun tippoja laitettiin korvaan. 

Vierailija
2/5 |
08.01.2026 |
Näytä aiemmat lainaukset

Viime kesänä alkoi tulemaan mitä ihmeellisempiä oireita. Hengenahdistusta, kipua rintalastan takana, jatkuvaa röyhtäilyä, vaikeita nielemisvaikeuksia, suun ja nielun polttelua. Diagnosoitiin ruokatorven sienitulehdukseksi joka hoidettiin surkeasti eikä ikinä tainnut kunnolla parantua.

 

Nyt samat oireet tulleet takaisin vaan jokainen sienitesti onkin negatiivinen. Alkaa turhauttamaan koko homma kun käynyt kymmenillä lääkäreillä ja oireiden syy ei ole vieläkään selvillä. Tähystetty 4 kertaa ja vieläkin saa ravata lääkäriltä toiselle ilman hoitoa kun kukaan ei tiedä mikä on. Minä veikkaan että se on vieläkin se sieni vaan ei voida aloittaa lääkettä ilman diagnoosia.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/5 |
08.01.2026 |
Näytä aiemmat lainaukset

Vasen käsi vaan lakkasi toimimasta. Hädin tuskin sain sormet jollain lailla nyrkkiin ja auki, mutta en esimerkiksi kyennyt tarttumaan mihinkään. Kesti joitain viikkoja, sitten meni ohi. Ei ollut esim. hartiat jumissa.

Myöhemmin ollut muitakin neurologisia oireita. Kovaa vapinaa, heikotusta, heikkoutta käsissä ja jaloissa niin että on ihan kävelyongelmia. Sanat sekaisin, muistihäiriöitä ym. Näitä tulee, kestää 1-2 kk, ja sitten alkaa helpottaa. Syytä ei ole koskaan näille löytynyt, kovasti on tutkittu. Lääkäritkin ihmeissään. Jo melkein 20 vuotta sitten ovat sanoneet että jotain on kehittymässä, ei tiedetä mitä.

Vierailija
4/5 |
08.01.2026 |
Näytä aiemmat lainaukset

Mulla on nyt sormeen kasvanut patti. Ei nivelen kohdalle vaan tuohon nivelten puoliväliin ihan suoran luun kohtaan. Kova patti ihon alla, ei liiku. Tulee kipeäksi jos kovasti painelee. En tiedä mikä on.

Vierailija
5/5 |
08.01.2026 |
Näytä aiemmat lainaukset

Up

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: kahdeksan yhdeksän viisi