Mistä johtuu, että terapian aikana defenssireaktiot vahvistuvat?
Olenko ihan väärässä, kun mietin, että eikö terapian pitäisi edestä asiakkaan tahdissa. Ja että jos defenssireaktiot lisääntyvät tai vahvistuvat terapian aikana, niin se on merkki siitä, että terapeutti puskee liikaa?
Näin muistelen lukeneeni joskus. Mutta muistanko väärin?
Kommentit (11)
Onko kenelläkään tästä mitään tietoa?
Tämä taisi olla liian vaikea kysymys meille keittiöpsykologeille.
Varmaa alkavat tietyt tunteet nousta pintaan. Ihan normaalia, että tulee defenssiä aluksi.
Vierailija kirjoitti:
Varmaa alkavat tietyt tunteet nousta pintaan. Ihan normaalia, että tulee defenssiä aluksi.
Näin minäkin ajattelen. Mutta kolmen vuoden jälkeen edelleen. Tarkoittaako se, että terapia on vasta alussa?
Ap
Kun ne nousevat, mitä niille tehdään? Ei pidä avata matolaatikkoa jos laatikkoa ei avata matojen syömistä varten. Pelkkä matojen katsominen ei tee niitä syödyiksi. Mikä on terapeutin ratkaisu?
Englanninkielellä tuosta löytyy paljon kirjallisuutta netistä! Lyhyesti tiivistettynä ei ole yksiselitteistä oikeaa vastausta. Kannattaa lukea paljon luotettavista eri lähteistä.
Terapiasuhteessa nousee todennäköisesti esiin samoja ongelmia kuin muissakin ihmissuhteissa. Jos on epäilyksiä ja luottamuspulaa, häpeää jne muita ihmisiä kohtaan, niin jossakin vaiheessa se vaihe voi tulla myös terapeuttia kohtaan. Sen huomaaminen ja kertominen terapeutille voi olla avain näiden ongelmien ratkeamiselle omassa mielessä.
Vierailija kirjoitti:
Kannattaisiko mainita terapeutille miltä itsestä tuntuu ja onko tarkoituskin?
Varmasti kannattaisikin, mutta en usko, että se mainitsee.
Ap
Luulisin niinkuin aikaisemminkin sanottu että defenssi reaktiot alkaa kun käsitellään vaikeita asioita niitä jotka laukaisee sen defenssi reaktion. Ne defenssi reaktiothan monesti on ne huonot reaktiot mitkä pitäisi saada pois kytkettyä sieltä. esim oma traumaperäinen stressi estää minua liikkumasta kovin paljon enempi pysyttelen sisätiloissa ja nimen omaan pitäisi liikkua enempi että se rupeaisi helpottamaan jossain välissä. Mutta stressi reaktiot estää minun järjestelmää tekemästä sitä. Kauanko kestää että niistä pääsee yli ja paranee riippuu luutavasti ihmisestä ja asiasta mikä sen aiheuttaa. Joillakin menee vuosikausia jotku ei parane koskaan ja jonkinnäköiset arvet jää mutta yleensä ainakin helpommaksi ja paremmaksi menee vaikka ei paranisi.
Kannattaisiko mainita terapeutille miltä itsestä tuntuu ja onko tarkoituskin?