Saisitko 250€ jouluruoat yhdelle?
Kommentit (15)
Tuon veran maksoi meillä ruuat viidelle. Juomat, suklaat, jälkiruoat, ym herkut mukana.
Yhdelle.. kyllä mä saisin satkun riittämään ja siinä olisi kolmelle päivälle syömät ja juomat.
250 euroa menee neljän aikuisen ruokiin ja juomiin.
80 e viskiin
40 e kuohuvaan
10 e sikareihin
50 e kaviaariin
.... ai niin ruoatkin.
Totta, tiukkaa tekisi.
Kunnollista Punaviintä ei saa alle 50e pullo. Siihen Valkkarit ja Shampanjat.
Sinnehän se menikin jo.
Yhdelle.
500grammaa kinkkua 5 euroa. 500 grammaa graavilohta 4 euroa. Loppu lohi pakastimeen. Sienisalaatti. Ite tehty tai kaupan 1-3 euroa.
Laatikot. 10 euroa. Ite tai kaupan. Rosolli jne.
Sehän riippuu siitä mitä sun joulupöytään kuuluu.
Ne vaihtelee. Toisilla eri kalat on ykkönen. Toisilla yks sian pylly.
Kuudelle saa jo vajaalla 100 eurolla, helposti jouluruoat ja juomat, kun ei alkoholia käytä
Pitipä oikein laskea mitä ruuat maksavat tänä vuonna.
Portviini. Ostettu Portugalista 16€
Viskiä litra laivalta 19.90€
Gluhwein Saksasta 3,90€
punaviini 6 litraa Saksasta 13,80€
48 tölkkiä lageria Latviasta 26,60€
2 palaa aurajuustoa 3,98 K-mobiilitarjous
3 sinistä castelloa -60% 3,71€
Vataja joulupatee -60% 1,32€
Klementiineja 840g 1,23€
3xsilli erilaisia -60% 5,40€
1500g valmista kinkkua 14,90€
Graavilohta 8,00€ itse tehty tarjouskalasta.
Leipää -60% n. 2€
Voi 2,99€ S-mobiilitarjous pakastimesta.
Turun Sinappi muovipullo 0,1€ Matsmart
Yhteensä 123,83 eli kyllä riittää.
Ostan ruuat 6:lle eikä mene läheskään noin paljoa ja siinä on jo mukana kaikenlaista turhaa kuten limppareita, sipsiä ja suklaata.