Miten alemmat yhteiskuntaluokat saisi jälleen lukemaan?
Viimeisten vuosikymmenten aikana lukemisesta on tullut yhä voimakkaammin keskiluokan aktiviteetti, vaikka kyseessä on halpa tai jopa ilmainen harrastus. Mietin pitäisikö rahvaan kansankirjastot palauttaa. Koetaanko nykykirjastot jotenkin liian keskiluokkaisina?
Kommentit (6)
Koko maa taitaa jo olla täynnä noita mainitsemiasi "rahvaa kansankirjastoja". Vai voitko tarkentaa, millaisia ne sinun mielestäsi olisi, jos nykykirjastot ei niitä ole.
Kieltämällä älypuhelimet, some ja striimauspalvelut.
Kun on tarpeeksi tylsää niin alkaa kirjatkin kiinnostamaan.
No, kun tosissaan puhutaan niin ei yhtään mitenkään. Maito on jo kaatunut maahan ja me ihmiset sen kun tyhmistyvät, kun eivät enää lue muuta kun tämän av:n tyyppisiä palstoja.
Meillä on työttömyyden jne myötä niin paljon lukemista harrastaneita aikaan keskiluokkaisia luokkapudokkaita, että kun he siirtyvät työttömyyden jne. myötä alaluokkaan ja heillä on aikaa lukea, niin alaluokan lukemisharrastus lisääntyy.
Aloita itsestäsi. Vaihda palsta kirjaan.
Ei taida olla ensisijaisesti yhteiskuntaluokkaongelma. Ratkaisuksi ehdotan enemmän pakollista kirjojen lukemista peruskouluun. Vähintään 5 kirjaa / lukukausi, 2 joululomalla ja 5 kesälomalla.
Opettamalla ne lukemaan.