Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.

Kaipaan käytännön neuvoja synttäritarjoilun järjestämisessä! Mitä laitan esille jne

Vierailija
22.04.2007 |

Eli jos lapsen synttärit on klo 15-17 niin mitä katan pöytään valmiiksi ja mihin laitan ruokailuvälineet ja astiat? Laitanko sekä kakun että suolaiset esille yhtaikaan vai... entäs kahvikupit ja kahvi....

Musta tuntuu, että mun juhlat on aina jotenkin kaottiset, en muista ottaa esille kaikkia tarvittavaa ajoissa, aina jotai puuttuu jne.

Voiko joku kertoa miten kannattaa topimia, jotta kaikki sujuu hyvin enkä tarvii hirveesti stressata kun vieraat on saapuneet.

t. mami + 5v poika

Kommentit (5)

Vierailija
1/5 |
22.04.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Minä laitan lastenkutsuilla lastenhuoneeseen naposteltavaksi porkkana- ja kurkkutikkuja sekä popcornia. Sitten tarjoilen pöydässä jotain pikkusuolaista (ei mitään monimutkaista eikä kovin täyttävää, monet ovat syöneet ennen juhlia) ja sitten tuon kakun erikseen pöytään. Joskus patistan lapset vielä leikkimään ennen kakunsyöntiä, näin se tekee paremmin kauppansa.



Aikuisten kutsuilla taas katan seisovan pöydän, josta vieraat saavat ottaa mitä haluavat siinä järjestyksessä kuin haluavat. Lapsivieraille teen oman pikkupöydän, jossa on helposti otettavissa mehua ja " lapsiystävällistä" syötävää (aikuisille saatan tehdä esim. tapaksia, jotka eivät välttämättä lapsille maistu). Tietysti lapset saavat ottaa aikuistenkin pöydästä, jos tekee mieli!

Vierailija
2/5 |
22.04.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Tarjoiltavat voit laittaa sivupöydälle noutopöydäksi tai kahvipöytään, jos tilaa riittää. Ellei ole ruokatarjoilua, laittaisin kaiken samalla kertaa tarjolle, jotta saisin itsekin olla mukana seurustelemassa. Muista servietit ja kynttilä kakkuun!

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/5 |
22.04.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

leikattavaksi. Yleensä ihmiset kyllä osaavat aloittaa suolaisista. Tällä järjestyksellä saat kuitenkin synttärikahveihin juhlan tuntua ja etikettikin toteutuu; siis sankari aloittaa kakun.

Vierailija
4/5 |
22.04.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

eli suolaiset ja makeat katettuna valmiiksi. Juhlijat mahtuvat kaikki istumaan, koska pöytä on iso.



Leikkihuoneessa on karkit, sipsit ja muut naposteluherkut.



Kakku tulee erikseen ohjelmanumerona eli vieraat istuvat ensin, syövät suolaista yms. Sitten päiväsankarille lauletaan, puhaltaa kynttilät, kakkua otetaan ja syömingit jatkuvat.

Vierailija
5/5 |
22.04.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Laita kaikki tarjolle samalla kertaa, niin jokainen saa ottaa sitä mitä tahtoo ja siinä järjestyksessä kuin tahtoo.

Jos tarjolla on kuitenkin selkeästi ruoka ja lisäksi kahvi + kahvileivät, sitten tarjoa ensin ruoka ja vasta sen jälkeen kahvit. Mutta jos ko. suolaiset ovat leipiä, piirakoita tms. niin samaan aikaan tarjolle. Salaatit yms. ovat vähän siinä ja siinä, itse laittaisin ne varmaan työmäärän säästämiseksi samaan aikaan kahvin kanssa.

Kata pöytä niin, että ensimmäisenä ovat lautaset ja välineet, sitten ruoat ja lopuksi kahvi. Ohjaa ihmiset kulkemaan oikeaan suuntaan, monet yrittävät ottaa ensin kahvin ja sitten pällistelevät kuppi kädessä kun tarjottavien ottaminen on niin vaikeaa.

Kata pöytä sellaiseen paikkaa, jossa se on helppo kiertää läpi ja

kahvin otettuaan pääsee suoraan poistumaan sinne missä kahvit juodaan.

Lapsille voi kattaa lastenhuoneeseen oman pöydän jossa on pikkunaposteltavia, siten aikuisten on helpompi nauttia kahvinsa rauhassa eikä lapsille tarvi jatkuvasti nousta antamaan keksiä ym.

Tee viimeistään päivää ennen juhlia lista astioista joita tulet tarvitsemaan ja varaa ne valmiiksi esille. Muista varata ylimääräisiä servettejä ja laita pöytään kahvikuppien lisäksi teekuppeja, laseja ja ylimääräisiä lusikoita.

Kahvikupit voi asetella valmiiksi tarjottimille ja nostaa siitä aina valmiita pöytään, ettei tarvi silloin alkaa servettejä taittelemaan eikä toisaalta tarvi varata valtavasti tilaa pöydästä kahvikupeille.

Nosta kaikki mahdollinen tarjolle ajoissa ja laita ottimet pöytään ja lataa kahvipannu valmiiksi, sitten sinun tarvii enää napsauttaa keitin päälle ja nostaa ruoat kylmästä esille. Jos mahdollista, keitä iso termarillinen valmiiksi. Jos ei, tee valmiita " kahvipusseja" (eli laitat suodatinpussiin purut valmiiksi ja nostat sellaisenaan kaappiin odottamaan) jotka vain nostat keittimeen ja uusi pannullinen porisemaan. Laita keitin sellaiseen paikkaan, jossa sitä on helppo käyttää.

Kahvipisteen voi laittaa myös täysin erilleen tarjoilupöydästä, jolloin sitä on helpompi pitää kunnossa ja täyttää.

Tyhjennä tiskikone ennen juhlia ja katso että pöydällä on laskutilaa likaisille kupeille ja lautasille.

Lopuksi, rauhoitu ja nauti juhlista!

Hyvää syntymäpäivää ja hauskoja juhlia!

T: kokki

Vierailija:


Eli jos lapsen synttärit on klo 15-17 niin mitä katan pöytään valmiiksi ja mihin laitan ruokailuvälineet ja astiat? Laitanko sekä kakun että suolaiset esille yhtaikaan vai... entäs kahvikupit ja kahvi....

Musta tuntuu, että mun juhlat on aina jotenkin kaottiset, en muista ottaa esille kaikkia tarvittavaa ajoissa, aina jotai puuttuu jne.

Voiko joku kertoa miten kannattaa topimia, jotta kaikki sujuu hyvin enkä tarvii hirveesti stressata kun vieraat on saapuneet.

t. mami + 5v poika