Kyösti Kekkonen ehdottaa, että Juhannus pitää siirtää takaisin paikalleen eli aina 24.6!
Kommentit (7)
Se on Kakkonen, ei Kekkonen.
Nimi on kyllä osuva. Noilla puheilla ei olla koskaan ykkönen.
Tässä linkki aivopieruun:
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/443a5b73-3bd8-4be2-a34f-aed5a920b2a8
Mitä kristilliset sanovat? Huhuu, Päivi Räsänen!
Ainakin rikkaiden omistajien pitäisi alkaa maksaa sunnuntailisiä 40% enemmän työntekijöille.
Rahaa kyllä on. Siitä hyötyisi tosi paljon perheet ja ihmiset, sekä nostaisi työnteon arvostettavuutta. Nyt työntekoa ei oikein arvosteta, koska työntekeminen köyhdyttää ja väsyttää ihmisiä.
Tarvittaisi kova minimipalkkalaki Suomeen, että köyhdyttäminen loppuu.
Noi pyhien ajat on ihan sovittavissa olevia asioita. Kun rahaa antaa työntekijälle tarpeeksi, niin se joulu voi olla keväälläkin. Tärkeintä on nyt että varallisuus siirtyy perheellisille työntekijöille.
Eikä johtoportaaseen. Siellä sitä on jo tarpeeksi.
Työnteko on menettänyt arvostustaan. Nykyään halutaan olla mieluummin eläkkeellä kun siitä saa enemmän rahaakin. Tekemistä ei arvosteta ja sen on säätäneet työnantajat ensitöissä näin.
Ei ole päivämäärä eikä kellonaika tuo 24.6 eli kahdeskymmenesneljäs kuusi, vaan jokin muu, muuta mikä. Minne on kadonnut piste kuukauden perästä. Ihan yleistä nykyisin ja ihan lyhyessä ajassa näin on käynyt.
Sehän on aikoinaan siirretty pois, että työnantajat säästävät palkkakuluissa ja juhannuspäivä ei myöskään katkaise työviikkoa.
Se on varsin hupaisa kirjoitus. Herra Kakkonen on selkeästi dementoitunut, niin hullua juttua pukkaa nyt.
Sitä paitsi mitä se oikein vinkuu? Kukaan ei estä hra Kakkosta menemästä töihin juhannuksena! Sinne Tokmannin kassalinjalle vaan!