Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.

Paniikkihäiriötä sairastava; auttaako Opamox sinua? Millä tavalla?

Vierailija
24.09.2008 |

Itse jouduin tänään ottamaan yhden Opamoxin mennessäni erääseen tilaisuuteen.. mulla ei ole tällä hetkellä muita lääkityksiä. Silti, kesken tilaisuuden sydän alkoi yhtäkkiä hakata tuhatta ja sataa. Meni ohi onneksi pian , ja muita oireita ei tullut.

Kommentit (1)

Vierailija
1/1 |
24.09.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

ja tarvittaessa sitten otan Opamoxin. Otan sen vain TOSI pahassa paikassa, eli jos on joku iso, tärkeä tilaisuus (jollaiseen en ennen olisi pystynyt menemään millään) tai sitten jos ihan arjessa iskee joku kamala paniikki/ahdistus, joka ei muuten mene ohi (tällaista tilannetta ei ole toistaiseksi vielä tullut).



En huomaa varsinaisesti mitään _vaikutusta_ lääkkeellä, mutta kaipa se on auttanut, kun olen tilanteet/tilaisuudet kestänyt ja nyt uskallan lähteä jopa ilman lääkettä erilaisiin paikkoihin :)



Minulla kyllä saattaa iskeä pieni paniikinpoikanen jossain vaiheessa tilaisuutta (esim. vanhempainilta....), mutta se on pientä entiseen verrattuna ja menee nopeasti ohi. Olo on ehkä lääkkeen kanssa jotenkin rauhallisempi, tyynempi, ei niin levoton ja hermostunut ja jos teen itsekin töitä asian eteen, ts. en ajattele, enkä stressaa, vaan olla öllötän vaan, kaikki sujuukin hyvin.. Toki jos alan oikein ajattelemaan ja panikoimaan kesken tilaisuuden, olotila menisi varmaan yhtä pahaksi kuin ennen muinoin.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla