MTV Uutiset: Irakilaisveljekset syytteessä poliisivartijan tappouhkailusta ja silmille sylkemisestä - tallensivat teon videolle
Jutussa kerrotaan Suomessa asuvista irakilaisveljeksistä, jotka Irak pitää yhä syytettyinä joukkomurhasta ja joiden vuoksi Interpol on antanut punaisen ilmoituksen. Vaikka suomalainen oikeus on jo vapauttanut heidät kaikista Isisin joukkomurhaan liittyvistä syytteistä ja valtio maksoi heille lähes puoli miljoonaa korvauksia, Irak ei luovu epäilyistään eikä ole poistanut pidätysmääräystä. Irak väittää, että salaiset todistajat ovat kertoneet kaksosten olleen paikalla Tikritin joukkoteurastuksessa, jossa tapettiin jopa 1700 sotilasta.
Veljeksiin liittyy muitakin ongelmia. He ovat kuvanneet poliisivartijan uhkailua videolle, sylkeneet tämän päälle ja jatkaneet uhkailuja kuulusteluissa. Heitä on epäilty myös väkivaltaiskujen valmistelusta Supoa vastaan. Silti he asuvat Suomessa ja vaativat lisää korvauksia. Irakin mukaan heitä odottaisi kotimaassa kovimmillaan kuolemanrangaistus.
Onhan tämä jo aika erikoista. Suomessa maksetaan satojatuhansia euroja korvauksia miehille, joita toinen valtio pitää edelleen syytettyinä joukkomurhasta ja joiden käytös täällä ei ole ollut sellaista, että kukaan vetäisi heille mitään mitään punaisia mattoja. Silti jostain syystä ollaan valmiita silittelemään päätä ja selittämään, että kaikki on varmasti väärinkäsitystä, vaikka videolla uhkaillaan poliiseja ja syljetään päin. Aika moni suomalainen miettii, että kuka näitä päätöksiä oikein seuraa ja missä välissä normaali järki jäi kyydistä.
Ja sitten se, mikä tässä jakaa eniten: jos suomalainen tavallinen ihminen tekisi edes murto-osan näistä, elämä menisi uusiksi, mutta nämä tyypit keräävät täältä rahakorvauksia ja samaan aikaan ovat punaisella listalla ympäri maailman. Jotain tässä yhtälössä mättää, eikä ole ihme että porukka kyseenalaistaa koko systeemin. Miten te selitätte tämän oman maalaisjärjen näkökulmasta?
Kommentit (4)
Ihanaa pöhinää! Lisää tätä!
T. VihVas
Sopivasti jänniä ja eksoottisia. Juuri suomalaisten naisten mieleen. Varmaan pilua tulee ovista ja ikkunoista.
https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/suomessa-asuvat-irakilaisveljekset-…