Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Työterveyslääkäriin vai yleislääkäriin?

Vierailija
16.11.2025 |

Ensin pitää kiittää työnantajaa. Meillä on aivan viimeisen päälle kattava työterveyshoito ja hoitovakuutus. Todella all-inclusive joka kattaa suunnilleen kaiken. 

Kysymys on siitä miten pääsee erikoislääkärille sujuvasti ilman turhia välivaiheita? Olen ymmärtänyt että nyt pitää varata yleislääkärin aika saikkua varten ja työterveyslääkärin konsultaatio jotta saisi lähetteen erikoislääkärille. Työterveyslääkäriä pitää pommittaa viesteillä melko huolella ennen kuin lähete herkiää. Terveystalo on kyseessä jos näillä on jotain eroja käytännössä.

En ole ollut pahemmin sairas niin ei ole nämä systeemit oikein tuttuja.

Kommentit (9)

Vierailija
1/9 |
16.11.2025 |
Näytä aiemmat lainaukset

Työterveyden kautta pääsee erikoislääkärille vain oman työterveyslääkärin lähetteellä, jonka saaminen riippuu sairaudesta, pärstäkertoimesta ja arvioiduista kustannuksista. Näin meillä.

Vierailija
2/9 |
16.11.2025 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kyllähän ne tekee lähetteen, no problem. Rahaahan se vaan tietää Terveystalolle

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/9 |
16.11.2025 |
Näytä aiemmat lainaukset

Varaat ajan erikoislääkärille ja maksat itse...

Vierailija
4/9 |
16.11.2025 |
Näytä aiemmat lainaukset

Riippuu aivan siitä minkälaisen sopimuksen työnantajasi on tehnyt.

Vierailija
5/9 |
16.11.2025 |
Näytä aiemmat lainaukset

Jos sinulla on oikea, objektiivinen ja kiistämätön tarve erikoissairaanhoidolle niin lähete hellinnee helposti kummalta vain. Jos tarve on hieman suhteellisempi käsite niin ehkä työterveyslääkäri on hieman vähemmän kova luu pehmittää. 

Vierailija
6/9 |
16.11.2025 |
Näytä aiemmat lainaukset

Etkö voi siis suoraan varata aikaa työterveyslääkärille, jolta saat saikun ja lähetteen (jos siis aiheellinen) samalla kertaa? Näin ainakin meillä toimi.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
7/9 |
16.11.2025 |
Näytä aiemmat lainaukset

Useinhan se työterveyslääkäri on erkoislääkäri nimittäin yleislääketieteen erikoislääkäri. Anna sen työterveyden määrittää tarvitsetko jotain erikoislääkäriä, omat kuukkeloinnit tai kahvipöytäpuheet harvoin pitää paikkansa.

Vierailija
8/9 |
16.11.2025 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kiitos vastauksista. Yleislääkärille pääsen heti. Ongelma on että ne ovat olleet joskus melkoisia tonttuja. Työterveyslääkärille ei taas pääse, ei ole vapaita aikoja mutta työterveystiimiin voi ottaa yhteyttä äpillä. 

AP

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
9/9 |
16.11.2025 |
Näytä aiemmat lainaukset

Jos on laaja työterveys vakuutuksineen, niin tuskin sillä on merkitystä kuka sen lähetteen sinne erikoislääkärille tekee. Itse olen saanut lähetteitä sekä työterveyslääkäriltä että muilta tapaamiltani yleislääkäreiltä sekä erikoissairaanhoitoon että työterveyden erikoislääkäreille. Asia tietysti selviää sinulle parhaiten ottamalla yhteyttä sinne Terveystaloon. Eikö se teidän työterveyslääkäri vastaa jos sille laitat viestiä ja kysyt asiasta? Eikä se vaiva välttämättä edes vaadi sitä erikoislääkäriä mutta sekin selviää kunhan nyt sinne lääkäriin ensin edes menet.

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: kaksi viisi neljä