Suuttuikohan anoppi minulle? ov
Kun laitoin eilen sähköpostia mieheni siskolle, jossa kerroin että meille syntyy vauva. Mainitsin kyllä myös että xx ja xxx eivät vielä tiedä asiasta, oletin että sisko vetäisi fiksuna naisena siitä johtopäätökset, eikä kerro asiasta itse eteenpäin,
koska halusimme tietysti itse kertoa asiasta anopille.
Sitten kun mieheni tuli töistä, hän kertoi että äitinsä oli soittanut hänelle TÖIHIN, eli oli siis kuullut uutisen jo pari tuntia viestin lähettämisen jälkeen. Sitä vain ihmettelen että kuin se miehelleni soitti, eikä minulle ollenkaan, varsinkin kun itse olen kotona ja mies töissä, mistä hän on varsin tietoinen..
Illalla kävin sitten uudestaan sähköpostilla, niin siskolta oli tullut viesti, jossa hän kyseli että millon tämä asia tulee julkiseksi, ikään kuin se ei siis jo kerinnyt tulla, kun hän meni siitä puhumaan.... :(
Kommentit (3)
Tällaiset asiat olemme kertonut tuleville isovanhemmille ennen muuta sukua.
Vahingosta viisastuneena toiminet jatkossa samoin.
Tuosta anopin suuttumisesta en osaa sanoa mitään, toteaisin hänelle että olet pahoillasi että saivat kuulla asian tyttäreltään eivät teiltä. Isovanhemmat ovat myytyjä lastenlastensa suhteen joten jos jotain kränää tulee se menee nopsaan ohi.
että itse kerroin anopille viimeisenä(viikolla 20). Ei sillä ettäkö olisimme huonoissa väleissä olleet, en vain olisi jaksanut sitä hehkutusta ja Jumalan ylistystä..
Sinun tilanteessa suuttuisin sille siskolle joka on mennyt lavertelemaan. Kyllä hieman tyhmemmänkin yksilön pitäisi tajuta jos sanotaan että ne ei vielä tiedä niin silloin siitä ei puhuta heidän kanssaan (varsinkaan jos kyseessä on isovanhemmat jotka eivät tiedä).
Anopille voit todeta että itse olisitte tahtoneet kertoa heille mutta kun näköjään juorukelloja löytyy suvusta niin te ette sille mitään voi..