Työeläkkeitä ei makseta verorahoista
Päinvastoin työeläkeläiset maksavat isompaa veroa, koska vähennyksiä ei ole kuin eläketulovähennys.
Sitäkin on supistettu nyt oikeistohallituksen kaudella, eli verotusta nostettu. Lisäksi eläkeläiset ovat tietenkin myös kuluttajia.
Tietämättömät lapsukaiset haukkuvat eläkeläisiä ja vaativat eläkkeiden, myös omansa leikkaamista. Se olisi valtion tulojen kannalta todella idioottimaista.
Toki mun puolesta valtio voisi lopettaa yrittäjien ja maanviljelijöiden eläkkeiden tukemisen, kun itse mokasivat maksamalla liian pieniä eläkemaksuja.
Eläkemaksut ovat verovähennyskelpoisia, joten jos eläkemaksut vaikka poistuisivat, niin maksatte sitten enemmän veroa. Kaikki hävisivät, mutta eläkehokijalle tuli seisokki.
Kommentit (3)
Lapset haluaa nyt eläkkeen laskemista ja korotusta sitten kun itse ovat eläkeläisiä. Niin se maailma makaa, että minä, minä ja vielä kerran minä.
Palkansaajien taskuista maksetaan eli käytännössä pakkoverona veronmaksajilta.
Juntit alapeukuttaa kiljuen ja itkupotkursivarilla, kun totuus kerrotaan. Mutukupla puhkeaa..