Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Saako kysyä ilman riitelyä?

Vierailija
05.11.2025 |

Eli jos vihreät ja vasemmisto olisivat muodostaneet hallituksen, niin mitä olisi tapahtunut, tässä jotain mitä kuvittelen, saa korjata jos olen väärässä, kysyn koska en tiedä.

- Olisiko rahaa annettu kehitysapuun useita miljardeja enemmän ja eikö nämä rahat olisi pitänyt leikata jostain muualta?

- Olisiko maahan otettu satojatuhansia sos.turvan varassa eläviä suojelun tai ihmisoikeuksien nimissä, eikö tämä tulisi tähtitieteellisen kalliiksi ja rahat tulisi leikata jostain muualta pois?

- Olisiko itäraja pidetty auki ja massa olisi valtavat massa terroritekoihin sortuvia ihmisiä ja venäläisiä agentteja ja laittomia maahanmuuttajia ja näitä tulisi itärajan yli jatkuvasti lisää, koska Putin hyödyntäisi tätä kikkaa?

Mennään näillä asioilla alkuun, toivoisin ettei tule tappelua, ihan saa perustella miten asia on?

Kommentit (5)

Vierailija
1/5 |
05.11.2025 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kaikkiin noihin kolmeen kohtaan vastaus on, Ei.

Vierailija
2/5 |
05.11.2025 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ootas ku katon kristallipallostani

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/5 |
05.11.2025 |
Näytä aiemmat lainaukset

Miten vasemmisto oli rahoittanut Ukrainan sotaa ja millä rahalla maksanut NATOn jäsenyydestä miljardeja? Leikkaamatta mistään? 

Vierailija
4/5 |
05.11.2025 |
Näytä aiemmat lainaukset

Vastaus kaikkiiin kysymyksiin on: Kyllä olisi.

Rahat näihin olisi otettu lähinnä lisävelkana, mutta myös korottamalla keski- ja suurituloisten palkansaajien ansiotuloverotusta ja kohdennetuilla ilmasto- sekä ympäristöveroilla. Yritystukiin ja listaamattomien yritysten veroetuun vasemmistolla ei ollut halua puuttua vallassa ollessan, joten niihin ei olisi puututtu nytkään.

Vierailija
5/5 |
05.11.2025 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ei viherillä ja vasemmistolla keskenään olisi riittänyt paikat enemmistöhallitukseen, joten mukaan olisi pitänyt saada joku muukin puolue, vähintän yksi, jos sillä on riittävän paljon paikkoja.

Joten sen hallituskumppanin intressit vaikuttaisivat aika lailla siihen hallitusohjelmaan kokonaisuudessaan. Ei voi mennä pelkästään vasemmiston ja vihreiden intressien perässä.

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: viisi kaksi kolme