Eroaisitteko jos
Puolison kanssa on ollut haastavaa jo vuosia.
Miinuksena suhteessa ruuhkavuodet, keskusteluyhteys heikko, työelämän tuoma kuormitus, kotitöiden eriarvoinen jakautuminen, rahasta riitely.
Plussana suhteessa pitkä historia, yhteiset kouluikäiset lapset, huumori, osittain samat kiinnostuksen kohteet.
Puoliso jäi kiinni pettämisestä vuosi sitten. Pettäminen ei ollut fyysistä vaan tunnetasolla. Puoliso jäi kiinni myös siitä, että oli ottanut kahteen eri aiempaan seurustelukumppaniinsa yhteyttä ja haukkunut heille nykyistä puolisoaan. Keskusteluissa puoliso suunnitteli avioeroa ja muisteli seurustelukumppaneiden kanssa vietettyä aikaa.
Puoliso ei suostu pariterapiaan. Puoliso sanoittaa, että hänen tekonsa ovat väärin mutta johtuivat parisuhteen huonosta tilasta.
Mitä tekisitte tällaisessa tilanteessa?
Kommentit (6)
No jos tunnetasolla olet irti niin sinuna eroaisin. Tuo eron suunnittelu ja sinun haukkumisesi olisi pahempaa kuin pettäminen. Jäisin miettimään että koska se sitten ottaa ja lähtee, kun löytää sen "paremman". Kuulostaa haku olevan päällä?
Mä lähtisin aina jos on petetty. Vaikka mitä tekisi, niin siitä ei ikinä pääse täysin yli, vaan jää mustaksi pilveksi joka vaikuttaa lopulta kaikkeen.
Ja muutenkin toi suhde kuulostaa ihan paskalta. Sulla varmaan kiintymyslasit vielä ymmärrettävästi silmillä, mutta sivullisen korvaan tuo kuulostaa ihan karmealta tavalta elää. En miettisi sekuntiakaan jäämistä.
Jos ovelle tulisi kaunis joka heruttaa niin se olisi "moikka, soitellaan", ei siinä mitään haasteita tarvita.
Menisin parisuhdeterapiaan miehen kanssa. Teidän pitää selvittää välinne. Muuten ei vaikuta pahalta