Voisitko seurustella teurasauton kuljettajan kanssa?
Kommentit (11)
Kyllä. Syön lihaa, joten olisi hyvin tekopyhää sanoa että en voisi.
Ehkä liikennevaloissa voin muutaman sanan vaihtaa.
Enpä tiedä. Haiseeko hän sitten teuraalle? Seurustelin nuorena hevosten ohjastajan kanssa (raviohjastaja). Hän haisi aina hevoselle. Se oli jännä, että kun hänellä oli omiakin he osua, joita valmensi, niin se haju jotenkin syöpyi häneen. Jopa saunan ja suihkun jälkeen haistoin hevosen hien.
Miksi se on tekopyhää? Jos on todella eläinrakas, niin millä todennäköisyydellä teurasauton kuljettaja ymmärtää tällaista ihmistä, jos on ok joka päivä laittaa eläimiä autoon ja ajaa teuraaksi?
Jonkunhan sekin on tehtävä, mutta kyllähän se vaatii ihmiseltä tietynlaista luonnetta.
En voisi. Kerran olin navetassa työharjoittelussa ja itku tuli silmään, kun yhtenä päivänä teurasauto tuli hakemaan eläimiä.
En voisi seurustella edes sika- tai broileritilallisen kanssa. Samaan sarjaan menee myös turkistarhaaja.
No ainakin ne kuskit, jotka haki välillä mulleja mun yhdestä navettatyöpaikasta oli tosi mukavia. Samat tyypit vei eläimiä niin teurastamoille kuin lihakasvattamoihin.
Pitää tsekata ennen kun ottaa työn vastaan?