Miten käsittelisitte asiaa, jos lapsenne kertoisi, kuinka päiväkodissa
kiusataan pusuleikillä niin, että sisarusten tulisi pussata toisiaan?
Meidän lapsista tämä tuntuu olevan loukkaavaa ja ilmeisesti kaverisuhteita on mennyt tästä syystä poikki. Siis meidän lapset eivät pidä lällättelystä yms.
Kummassa vika, herkkähipiäisissä lapsissa vai onko puututtava päiväkodissa asiaan? En vain ymmärrä missä välissä siellä ehtivät mm piirtämään pilakuvia pussaavista sisaruksista ilman että hoitajat huomaisi mitään.
Kommentit (3)
sisarukset saavat suukotella silloin kun tuntuu siltä, mutta pakko ei koskaan ole, eik ätarvi välittää, mitä muut käskevät.
Sitten sanoisin päiväkodin henkilökunnalle, että suukottamaanpakottamisleikkejä ei saa suvaita ainakaan meidän lasten kohdalla.
Sinänsä epäilen kyllä, että päiävkoti-ikäiset eivät vielä mitään "pilakuvia pussaavista sisaruksista" osaa piirtää.. Ainakaan sellaisia, että niitä tunnistaisi. Mutta onhan niihin voinut liittyä teidän sisaruksille kerrottu tarina. Se taas on voinut henkilökunnalta jäädä kuulematta/ymmärtämättä.
ja meidän lapsi on piirtänyt takasin, missä pk-kaverilla on pitkä parta, isot tissit ja kakkaa tulee pyllystä.
Tämänpäivän päiväkotielämää parhaimmillaan????
mitään pahaa että sisarukset pussaavat ja halaavat toisiaan, päinvastoin.