Mulla on kolme lasta ja kaikki haluaa eri aamupalaa! Puuroa syo nuorimmainen ja vanhukset, mutta se ei kelpaa koululaisille =(.
He syövät milloin mitäkin mieli tekee: muroja, jogurttia, leipää...mua vaan alkoi nyppimään tänä aamuna väkätä miljoonaa eri sapuskaa aamukiireessä! Sanoin, että kaikki, jotka eivät puuroa syö, hankkii muonansa itse. Ekaluokkalainen sitten ilmoitti, että okei, hän ei syö sit mitään! Mitä näille palleroille pitää oikein tehdä, että alkaisivat syödä aamuisin puuroa?????
Kommentit (4)
Hoida hedelmiä pöydälle, syököön sitten vaikka omenan tai banaanin jos ei kelpaa sama ruoka kuin muille.
Meillä mies ei suostu syömään puuroa, ja ärsyttää että se näyttää huonoa esimerkkiä lapsille mussuttamalla suklaamuroja (AIKUINEN MIES!) niiden nenän edessä. Ei varmaan mee kauan kun meilläkään ei muut suostu syömään puuroa kuin minä.
Että oikeastaan mäkin otan neuvoja vastaan tulevaisuutta varten.
Tai sitten kannustimeksi jotain hyvää puuron jälkkäriksi. Tai tarra listaan, kun puuro on syöty, ja kymmenen tarraa kerättyä pääsee uimaan tms.
Meillä nuorimmainen (3v.) oikeasti inhoaa puuroa ja yökkäilee, joten en oo pakottanut syömään. Mutta joka kerta kyllä laitan lautaselle. Joskus maistaa pari lusikkaa, enimmäkseen ei.
Tympiihän tuo olla aina palvelualttiina ja nurinan vastaanottajana.
Syökö teillä lapset illalliseksikin aina juuri sitä mitä haluavat? Ja sinä väännät yhdelle pastaa, toiselle lihapullia jne?
Meillä kyllä lapset syövät juuri sitä, mitä heille milloinkin tarjotaan. Ja jos eivät syö, niin sitten eivät syö. Ei suomen maassa lapsi nälkään kuole, ja jos ei puuro kelpaa, olkoon sitten vähän nälissään lounaaseen asti. Seuraavana aamuna voi sitten kelvata vähän paremmin.
Enkä nyt tarkoita sitä, että pitää vetää hirveän tiukkaa ja ylimääräävää linjaa. Voihan niiden lasten mielipiteitä kuunnella ja antaa heille vaikka pari vaihtoehtoa, tyyliin " otatteko tänä aamuna muroja vai kinkkuleipää" , mutta miksi ihmeessä annat lasten pompottaa sinua, ja syödä mitä mieleen juolahtaa? Voihan myös tehdä sellaisen ratkaisun, että yksi lapsista saa valita aina aamupalan, ja sitä sitten tehdään koko porukalla. Maanantaina valitsee kuopus, tiistaina isompi jne. Ja sinä tietysti annat vaihtoehdot. Sitten kun lapsi on tarpeeksi iso tekemään oman aamupalansa saa mielestäni syödä mitä haluaa (ja silloinkin tietysti järkevistä ja aikuisen asettamista vaihtoehdoista, ei tietenkään suklaamuroja joka aamu tms.)
Suurikin vaiva nostaa pöytään vaikka leipätarpeet, tehkööt itse leipänsä. Jugurtin osaa ottaa itse kaapista samoin lusikan, murojakin osannee koululainen itse kaataa lautaselle? Viikonloppuisinkin ite voi nukkua pitkään ja lapset ottaa aamupalaa ettei tartte nälkään kuolla.