Mullistus ahvenanmaalaiseen autoiluun
Mullistus ahvenanmaalaiseen autoiluun https://share.google/PICaCEdGsJRn0SUzx
Muistio: Poistetaan niitä ristiriitoja, joita Ahvenanmaalla rekisteröityjen ajoneuvojen omistajille sekä muiden valtioiden liikennevalvontaviranomaisille voi tällä hetkellä syntyä kansainvälisessä liikenteessä.
Kommentit (7)
Ahvenanmaalla siirrytään vasemmanpuoleisen liikenteeseen ja samalla auton ajosuunta vaihdetaan eli autoilla peruutetaan. Liikenne mullistuu täysin.
Eikun se mullistus olikin joku rekisterinumeron muutos.
"Jatkossa ahvenanmaalaisissa ajoneuvoissa käytetään FIN-tunnuksen sijaan AX-tunnusta."
Eikös Ahvenanmaa kuulu Suomeen? Noillahan on kova hinku poistaa kaikki suomalaisuuteen liittyvä. 🙄
Sokeat pastorin vaimot ei enää saa ajaa!!
Kanerva asshole aikoinaan ehdotti, että Suomen maatunnus ajoneuvoille olisi FIN eikä FI, joka oli jo melkein päätetty ja hyväksytty.
Vierailija kirjoitti:
Kanerva asshole aikoinaan ehdotti, että Suomen maatunnus ajoneuvoille olisi FIN eikä FI, joka oli jo melkein päätetty ja hyväksytty.
Onhan kolmikirjaiminen tunnus aika nolo, tulee mieleen jokin minivaltio tai kehitysmaa. Kun verrataan esim. näihin:
S Ruotsi
D Saksa
N Norja
E Espanja
I Italia
F Ranska
B Belgia?
ja kaksikirjaimisia:
DK Tanska
NL Alankomaat
PL Puola
LV Latvia
Ja jospa joskus esitettäisiin laskelmat siitä, paljonko maksaa, kun 30000 kermapersettä varten joka ainoa asia pitää tehdä eri tavalla.
Mitä ihmeen ristiriitoja?