Miten päästä eroon lapsuuden traumoista?
Olen vasta vähän alle viisikymppisenä tajunnut, miten lapsuuteni kokemukset ovat vaikuttaneet kykyyni muodostaa läheisiä ihmissuhteita ja miten typeriä ratkaisuja olen tehnyt miessuhteissani. Onko kellään tietoa, voiko asiaan enää vaikuttaa näin vanhemmalla iällä?
Kommentit (26)
Mene hoitoon , luulet olevasi nainen.
Voithan kokeilla terapiaa? Itse kävin, ja mitään todellista apua siitä ei kyllä ollut.
Ehkä kunnon sienitrippi voisi auttaa
Jotkut oppii elämään, jotkut ei, jotkut lähtee selvittämään.. olen itse käynyt vertaistukiryhmässä ja olen päässyt sille tasolle, että tunnistan traumapohjaisen käyttäytymiseni paremmin ja sitten olen vaan alkanut elää vähän hitaampaa elämää, että tiedostan ajatuskaavani.
Hoksaatko että menopaussi puuttuu? Niin. Ei sitä miehillä olekaan.
Ei niistä pidä eroon päästä vaan vaalia ja kasvattaa niitä. Lapsuuden traumoista pitää tehdä elämän keskipiste ja osa omaa persoonaa, jolla voi sitten selittää aivan minkälaista käytöstä tahansa ja joka voi olla syynä aivan kaikkeen pahaan omassa elämässä.
Aromaterapiakylpy tarpeen mukaan vie ajatukset muualle.
Vierailija kirjoitti:
Sama
M47
Pelkäätkö yksin elämistä ja itsenäisyyden puutetta?
Vierailija kirjoitti:
Rosenterapia
Tämä toimi mulla.
psykedeelit auttaa,mutta ei sitä hoitoa saa suomessa.
Aina on mahdollista vaikuttaa.Tai ainakin niin kauan kun on halua ja kapasiteettiä. Ensimmäinen askel on se, että havaitsee ongelman ja senhän sinä olet jo tehnyt. Sitten lähdetään hakemaan muutosta ja ratkaisuja, joilla koitetaan korvata toimimattomat keinot toimivilla. Terapia on yleensä siihen paras paikka. Jos sellaiseen ei ole mahdollisuutta tai halua, niin itsekin voi asiaa yhtä lailla opiskella kirjojen kautta. Yksi tunnettu ja suosittu teos on Tunne lukkosi:Vapaudu tunteiden vankilasta.
Onnittelut siitä, että olet oivaltanut asian ja haluat siihen muutosta. Tsemppiä ongelmien ratkaisuun!Kunhan olet valmis tunnustelemaan omia kipukohtia ja katsomaan peiliin niin homma tulee onnistumaan:)
Mulla sama. Olen vanhojen ja vanhoillisten vanhempien ainoa lapsi, äiti narsisti ja isällä sotatraumoja. Lapsuus oli helvetin väkivaltaista ja arvasmatonta. Mulle on suositeltu traumaterapiaa, josko ensivuonna pääsisi aloittamasn, saisin lopouelämän elää ehjänä ja vapaana traumoista. Ja olen nyt 55v
Vierailija kirjoitti:
psykedeelit auttaa,mutta ei sitä hoitoa saa suomessa.
Niinpä. Ulkomailta voi löytyä apua tai sitten itse kokeilemalla. Omat tatit kun kasvattaa niin tietää mitä saa. Mutta toki suosittelen tutustumaan erittäin tarkasti aiheeseen jos meinaa kokeilla
Vierailija kirjoitti:
Mulla sama. Olen vanhojen ja vanhoillisten vanhempien ainoa lapsi, äiti narsisti ja isällä sotatraumoja. Lapsuus oli helvetin väkivaltaista ja arvasmatonta. Mulle on suositeltu traumaterapiaa, josko ensivuonna pääsisi aloittamasn, saisin lopouelämän elää ehjänä ja vapaana traumoista. Ja olen nyt 55v
Isäni oli myös sotilas. Mielestäni persoonallisuuteni on erilainen kuin isäni.Isä on liian naisellinen En pidä joistakin hänen käytöstavoistaan miehenä.
Vierailija kirjoitti:
Hoksaatko että menopaussi puuttuu? Niin. Ei sitä miehillä olekaan.
Mulla on menopaussi vaikka olen mies. Ei nääs ole rahaa, mutta kun seuraava tili tulee, niin taas mennään. Ja kovaa mennäänkin.
Olet sen ikäinen että sinulla on varmasti aikuset lapset. Oletko antanut heille hyvän ja väkivallattoman lapsuuden. Katkaissut kierteen?
Tossa on tunnelukkotesti. Ole hyvä.
Ei traumat ovat ja pysyvät. Niiden kanssa oppii elämään.