Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

ORPO haluaa tuhota suomalaiset työmarkkinat ulkomaisella halpatyövoimalla. EK:N juoksupoika

Vierailija
08.09.2025 |

Palkalla ei tarvitse tulla toimeen sanoi Kokkari Orpo

Kommentit (6)

Vierailija
1/6 |
08.09.2025 |
Näytä aiemmat lainaukset

up

Vierailija
2/6 |
08.09.2025 |
Näytä aiemmat lainaukset

Niin.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/6 |
08.09.2025 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kokoomus on kyllä saastainen roskapuolue. 

Vierailija
4/6 |
08.09.2025 |
Näytä aiemmat lainaukset

Niin. Meillä on hyvä hallitusohjelma ...

Vierailija
5/6 |
08.09.2025 |
Näytä aiemmat lainaukset

Orpo on myös Häkämiehen tossun alla. JA Purran

Vierailija
6/6 |
08.09.2025 |
Näytä aiemmat lainaukset

TYÖYHTEISÖLLÄ on ratkaiseva asema ulkomailta saapuvan ihmisen onnistuneessa vastaanottamisessa. Arto Satonen sanoo, että monen tulijan koetinkivi on suomen kielen taito.

Satonen vetoaakin työpaikkoihin, jotta niissä suhtauduttaisiin inhimillisesti ja kannustavasti vierasperäisiin työntekijöihin. Kotiutuminen ja viihtyminen sekä kotouttaminen ovat ratkaisevia seikkoja työvoiman pysyvyyden turvaamisessa.

- Työyhteisöillä on oltava vastaanottohalua ja -kykyä. Uskon, kun firmoissa saadaan pää auki, niin niissä on aina helpompaa ja jouhevampaa palkata seuraava ulkomaalainen työntekijä, Satonen miettii.

 

ExTYÖMINISTERI Arto Satonen odottaa konkreettisia tuloksia hallituksen kohdemaamallilta, jolla Suomi alkaa tuoda työvoimaa neljästä kohdemaasta eli Brasiliasta, Filippiineiltä, Intiasta sekä Vietnamista.

Kokkari Satonen teroittaa, että kysymyksessä on valtiotason sopimus.

- Valitut maat ovat luontevia yhteistyökumppaneita. Niissä on paljon ihmisiä, jotka haluavat siirtyä työn perässä uuteen asuinmaahan, Satonen perustelee.

Satonen tarkentaa, että Intiasta odotetaan nimenomaan korkeasti koulutettuja modernien alojen eksperttejä. Filippiineiltä ja Vietnamista puolestaan löytyy motivoituneita tekijöitä sote-alalle ja maatalouteen sekä kaupan piiriin.

 

Avainasemassa ovat kohdemaiden Suomen suurlähetystöt, joihin hallitus satsaa työvoimatuonnin onnistumiseksi.

 

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: kuusi yksi kuusi