Suosituksia silmälasiliikkeistä
Elämäni ensimmäiset luku- ja näyttöpäätelasit hankinnassa nyt kun 50v kolkuttelee nurkan takana, eikä "kädet riitä" enää. Mihin liikkeeseen kannattaa marssia? Mitä hankinnassa tulisi huomioida?
Aurinkolasien löytämisen kanssa on ollut vuosien varrella haasteita, koska pyöreät posket / korkeat poskipäät. Haluan sankojen myös olevan mahdollisimman kevyet. Help! Kokemuksia? En ole trendien perässä hyppijä.
Kommentit (12)
Kysykää jo ovella toimitusaika.
t. kuukauden odottanut
Keväällä kävin silmäasemalla mieheni kanssa. Olemme eläkeläisiä. Käytiin heillä myös silmälääkärillä. Ostettiin kaks tehoa, lukulasit, kaukolasit ja aurinkolasit. Silloin oli jotain kovia etuja ja loppusumma oli ihan ok. Menisin uudestaan. Olemme käyttäneet aikaisemmin muitakin tuttuja ketjuja, mutta silmäasemaan olimme oikein tyytyväisiä.
Niin eläkeläinen jatkaa 3vk. toimitus.
Fenno-optiikka ketjun yrittäjä antaa hyvät alennukset ja silmälasit valmiina viikossa. Hioo linssit itse liikkeessään.
Pienet ei-ketjuliikkeet on edullisempia kuin isot, koska aika harvalla meistä silmät "sopivat" tarjouslinssien rajoihin. Lisäksi pienestä liikkeestä lasit saa nopeasti. Ketjut voivat mainostaa laseja 50 eurolla, mutta tosielämässä huomaat joutuvasi hankkimaan 450 euron lasit, koska ohentamaton ja pinnoittamaton linssi näyttää rumalta ja kuluu nopeasti.
Laseista ei kannata maksaa satasta enempää. Sen yli on myyjän kusetusta, ohennusten ja pinnotteiden pakkomyyntiä ym. Tokmannailla kannataa käydä katsomassa mikä on lukulasien oikea hinta.
Specsaversilta ostin lasit, hyvät ovat olleet. Puolta halvemmat kun s-bonusta saavasta ketjusta. En ottanut kaksia tai aurinkolaseja, ne olisi saanut parilla sadalla yhtä aikaa ostamalla.
Vierailija kirjoitti:
Laseista ei kannata maksaa satasta enempää. Sen yli on myyjän kusetusta, ohennusten ja pinnotteiden pakkomyyntiä ym. Tokmannailla kannataa käydä katsomassa mikä on lukulasien oikea hinta.
Tokmannin laseilla ei taittovirheet korjaannu.
Vierailija kirjoitti:
Laseista ei kannata maksaa satasta enempää. Sen yli on myyjän kusetusta, ohennusten ja pinnotteiden pakkomyyntiä ym. Tokmannailla kannataa käydä katsomassa mikä on lukulasien oikea hinta.
Kyllä tarvitsee kun näkö vaatii kaksitehoja, karsastushiontaa jne. Ja kun ei tokmannilta edes löydy kuin mietoon likinäköisyyteen laseja
Silmäasemalla palvelun ja lasien laatu laskenut, yrittävät myydä paljon ja nopeasti.
Käyn nyt Instrussa, on hyvä.
Mitä isompi ketju, sitä surkeammat lasit sieltä saa. Hionnat vähän sinnepäin.
No se riippuu sun tulotasosta. Eli jos olet valtion hommissa niin yksityinen optikkoliike, jos taas yksityisellä niin nissen tai muu halpaketju. Valtiolla myös työnantaja maksaa työssä tarvittavat lasit.