Asunnoissa oli kupla, kun lasku on näin pitkä .
Nyt on menty hinnoissa 3 vuotta alaspäin. Se todistaa että hinnat nousivat liian korkeiksi ja nyt mennään pikkuhiljaa oikeille tasoille . Olisko jo noin -25% huipuista?
Kommentit (3)
Ei hätää! Kasvukeskuksissa kunnat taatusti kiristävät kaavoitusruuvia, ja saavat tarjonnan asuntomarkkinoilla laskuun. Sitten arvonnousu jatkuu! Näemme aivan ennätyksellisiä neliöhintoja!
Vuokra-asuntoihin virtasi paljon sijoittajien rahaa jopa ulkomailta. Nykyinen hallitus sitten leikkasi tukia ja muutenkin talous sakkaa. Vihreä siirtymä tulee myös kalliiksi ja vastikkeet nousee. Vuokrien täytyy laskea vielä paljon, koska ihmisillä ei ole varaa, pelkästään ruoan hintakin on noussut yli 50% muutamassa vuodessa. Asumiseen ei ole laittaa paljoa.
-35%