Viisaammat kertokaas äitiysrahan laskemisesta??(ov)
Nyt olen hoitovapaalla ja elokuun alusta jään äitiyslomalle. Työsuhteessa olin maaliskuun alkupuolelle saakka.
Lasketaanko äitiysrahani 2005 verovuoden tulojen mukaan vai nyt viimeisten työtulojeni mukaan? 2005 vuonna tuloni olivat vain opintoraha ja äitiys-/vanhempainraha, joten viimeisen 6 kk:n tuloni ovat melkein 3 kertaiset verrattuna koko 2005 vuoden tuloihin.
kelan sivuilla yritin laskea äitiysrahanmäärää 6 kk:n tulojen mukaan mutta siinä se kysyy tuloja 1.2-31-7-2007 väliseltä ajalta, jolloin siis olen hoitovapaalla.
Eli selventäkään viisaammat miten asia on. Olen koko ajan ajatellut että saan äitiysrahan 6 kk:n tulojen perusteella mutta nyt rupes kyllä mietityttää että liekkö näin onkaan.
Kommentit (7)
Jos maksetaan edellisen vahvistetun verotuksen mukaan, niin lasketaanko äitiyspäiväraha/hoitoraha kelan mukaan tuloihin? Onhan niistä maksettu verot kuitenkin.
Perusvaihtoehto äitiyspäivärahalle on edellinen verotus eli tällä hetkellä työtulot vuodelta 2005. Koska tulosi sinä vuonna olivat KELA:n etuuksia ei sinulla työtuloja paljoa taida olla tämän vaihtoehdon mukaan.
Seuraava vaihtoehto on sama äitiyspäiväraha kuin edellisestä lapsesta kunhan edellinen lapsi on alle 3v uuden vauvan LA:na. Jos olet edellisen lapsen saanut 2005 on hän tänä vuonna alle 3v ja siten tämä vaihtoehto on sinulla voimassa. Eli saisit samaa äitiyspäivärahaa kuin edellisen lapsen aikaan (tarkastettuna indeksillä?).
Viimeinen vaihtoehto on 6kk tulot, joiden pitää olla vähintään 20% isommat kuin työtulo ekassa vaihtoehdossa. Oletuksena KELA huomioi 6kk tulot 6 kuukaudelta välittömästi ennen äitiyslomaa, kertoo ne kahdella ja tekee vähennykset.
<KELAN sivuilta>
Mutta jos hakija on ollut ilman työtuloja esimerkiksi työttömyyden, sairauden, asevelvollisuuden tai äitiys-, vanhempain- tai hoitovapaan takia, hän voi esittää Kelaan työtulonsa niiltä kuudelta kuukaudelta, jolloin hän viimeksi oli työssä. Tulot voi kuitenkin esittää vain äitiys- ja vanhempainrahan alkamisvuodelta ja sitä edeltävältä vuodelta.
</KELAN sivuilta>
Eli jos olit töissä vähintään 6kk viime vuoden lopulta tämän vuoden maaliskuun alkuun, voit tänä vuonna alkavalle äitiyslomalle hakea päivärahaa näiden tulojen perusteella, koska olit hoitovapaalla tässä välissä. Kannattaa hakemusta jättäessä tai jo aiemmin käydä asiasta kysymässä KELAn konttorissa, mutta näin pitäisi olla.
Eli olin töissä 11 kk vuonna 2006 ja jäin joulukuussa työttömäksi. La on lokakuussa eikä näillä näkymillä mitään töitä ennen sitä, joten saanko viime vuoden tulojen perusteella äitiysrahaa? Olin myös ennen ihan minirahoilla ja nyt saan liiton rahaa
vuonna 2005 bruttotulot 13972,59, osaisiko joku laskea mitä se raha sitten olisi? en oikein tajunnut tuota kelan kaavaa.
Olkaa joku niin kiltti kiitos!
Isket tuon summan sinne, laskuri laskee päivärahasi.
Laskin ensin sen selostuksen perusteella mikä sivulla oli.
Ihmetyttämään jäi nyt se, että saan tällä hetkellä 51e päivä työttömyyskorvausta. Eikö se siis vaikuta mitenkään saamaani äitiysrahaan? Onhan se paljon suurempi tulo. Viime vuonna tienasin lähes 21000 e.
eli vuoden 2005.