Onko sunnuntai-ilta sinulle aikaa, jolloin valmistaudut tulevaan työviikkoon?
Minulle on. Lauantaina pesen pyykkiä ja sunnuntaina silitän vaatteet ja puhdistan ja huollan kengät tulevaan viikkoon.
Kommentit (21)
Kyllähän se vähän on. Laitan lisäksi ruokaa pakasteeseen. Joka päivälle joku ruoka. Aamulla jääkaappiin sulamaan.
Ei ole. Usein olen sunnuntaisin myös töissä. Ens viikolla on vapaapäivä vaan torstai. Sitten taas siitä seuraava viikko mulla on neljä vapaa päivää.
Ei. Sunnuntai on laiskottelupäivä.
En valmistaudu mitenkään. Tänään on vapaa. Huomenna soi klo 6.20 ja sen jälkeen kerkee valmistautua. Työvaatteet on työn puolesta. Ruokaa syödään joka päivä, ei tarvitse erillisiä valmisteluja sunnuntaina.
Minä teen jo perjantaina kaiken valmiiksi maanantaita varten, ettei tarvitse sunnuntaina työasioita miettiä.
Ei, olen useimmiten sunnuntaisin töissä. Nyt on onneksi vielä viikko lomaakin jäljellä.
Ei tarvitse valmistautua kunhan herätyksen laittaa.
Ei ole ollut yli kymmeneen vuoteen. Sain ihan ok perinnön kolmekymppisenä, mutta kun mulla oli todella hyvät tulot enkä oikein tarvinnut sitä rahaa mihinkään, niin laitoin osakkeisiin ja sen sellaisiin ja täytyy myöntää, että en käyttänyt asiantuntijoita vaan ihan itse sijoitin ja yhtä osaketta lukuunottamatta kävi ihan hirveä onni kaikessa, joten kaksi vuotta myöhemmin jäin oloneuvokseksi. Mitään ei huvita enää tehdä työksi, mutta huvikseen välillä on jotain virityksiä. Asunto, autot, moottoripyörät, vene ja mökki on kaikki velattomia ja koroilla makselee helposti laskut ja huvittelun. Vähän alkkis touhuksi välillä menee, mutta sitten taas tulee jostain se oma koura joka ottaa niskasta kiinni ja sit urheillaan yms. Sunnuntai on hyvä päivä vetää pienet sievät, niin kuin nyt kun aurinko paistaa terassille ja Itämeri kimmeltää kauniisti Helsingin edustalla. Kippis.
Ei. Ihan on vapaapäivä. Työni ei vaadi mitään valmisteluja. Ruokaa meillä tehdään joka päivä ja pyykkejä pestään aina kun tarve.
Vierailija kirjoitti:
Ei. Sunnuntai on laiskottelupäivä.
Juuri näin. Teen töitä ja vastaan puhelimeen vain työajalla vaikka asiantuntijatöissä olenkin. Työpuhelin ja oma luuri myös erikseen.
En valmistaudu työviikkoon. Kun maanantaina aamulla herään käyn suihkussa, puen päälleni, syön aamupalan ja pyöräilen töihin.
Ei. Vkoloppuna rentoudun. Teen henkisesti kuormittavaa työtä ja siitä palautuminen vaatii koko viikonlopun.
Maanantaina sitten teen viikon ruokapreppauksia, silloin, kun jaksan. Ei ole enää huollettavia kotona.
Valmistan eväät seuraavalle päivälle ja menen ajoissa nukkumaan.
Ei ole ikävä niitä aikoja, jolloin olin opettajana.
Kauheeta asialla vuorotyöläisiä kohtaan. Todella. Nytkin on myyjät kaupoissa ja bussikuskit ajaa kuin kioskin myyjät on ja junakuskit ja ratikat . Papit tekee pyhättö kuin hoitajat sairaaloissa on nytkin työssä . Joku synnyttää juuri kätilö auttaa ja miten helvetissä päivätyöläinen on noin sokea ?? Nytkin yöksi menee monet työhön. Muista kun maanantaina heräilet ETTÄ OSA TULEE NUKKUMAAN JUURI TÖISTÄ JA OSA MENEE ILTAVUOROON. Iltavuorolaiset pääsee myöhemmin tänään nukkumaan kuin aloittaja. Vuorotyöläiset joutuu usein myös kestämään rasismia kun menevät päivällä nukkumaan että mitä se paska päivällä nukkuu. Pakko vaan nukkua jos aikoo taas seuraavan yön valvoa. Vuorotyöläisten vapaat on usein viikolla ettei mikään valmistautuminen tulevaan ole kuin näillä. Työvuoron valmistaudutaan nukkumalla univelkaa pois. Vuoro kestää usein 10 tuntia plus matkat. On se saatanallista tässä rahajumalan maailmassa ettei osata edes ajatella muita.
No ei tuossa pahemmin ole valmistauduttavaa. Kierähdän maanantaina sängystä ja painan läppärin käynnistysnappulaa.
Vierailija kirjoitti:
Valmistan eväät seuraavalle päivälle ja menen ajoissa nukkumaan.
Ei ole ikävä niitä aikoja, jolloin olin opettajana.
<<<<<tämä siis silloin, kun menen aamuvuoroon. Iltavuoroviikolla kerkeän tehdä eväät aamulla.
En valmistele mitään. Aamulla kello soi 7.30, käyn vessassa ja pesen kasvot ja hampaat ja otan työkoneen jääkaapin päältä. Siinä ne valmistelut. Aloitan työt 7.45.
Jos maanantaina jne on työpäivä ja sunnuntaina vp niin sunnuntai menee alkuviikon valmisteluun. Jos su on työpäivä niin silloin vaan huilin töiltä jääneellä vapaalla.
Oon nyt lomalla ja päivä on mennyt lorviessa koko päivän yöpuvussa. Välillä ulkona ja välillä sisällä.