Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Vanhempainpäiväraha ja uusi lapsi

Vierailija
08.08.2025 |

Esikoinen on 2,5-vuotias, kun kuopus syntyy. Lasten syntymien välillä olen ollut reilun vuoden töissä. Palkkani on ollut hieman korkeampi kuin ennen esikoisen syntymää. 

Ymmärsinköhän oikein kelan sivuilta, että päiväraha lasketaan niiden vuositulojen mukaan, jotka ovat hakijalle suotuisimmat? Eli voin lasketuttaa päivärahan uudelleen, vaikka esikoinen alle 3-vuotias ja näin saada parempaa vanhempainpäivärahaa?

Kommentit (3)

Vierailija
1/3 |
08.08.2025 |
Näytä aiemmat lainaukset

Erityisestä syystä laskevat uudelleen. Parempi palkka ei ole sellainen syy. Itsellä oli palkassa eroa yli 1000e/kk, kyllä syletti. T. Been there

Vierailija
2/3 |
08.08.2025 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kyllä, hakemuksessa voit valita lasketaanko sillä samalla, kuin edellisen kerran, jos on alle 3 v eroa tai sitten uuden tulotason mukaan. Ja pitäisi niiden tosiaan tarjotakin sitä suotuisampaa. Ainakin itsellä meni näin, kun hain keväällä raskausvapaat ja vanhempainvapaat. Lapsi siis syntyi toukokuussa ja esikoinen on 2,5 v vanhempi ja välissä vuosituloni ovat nousseet niin sen korkeamman tuoreemman mukaan etuus myönnettiin.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/3 |
08.08.2025 |
Näytä aiemmat lainaukset

Eli palkan nousun €määrällä ei ole merkitystä?

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: kahdeksan kolme kolme